hielden ze er mee op. De rest kon naar huis gaan. Er stonden allerlei mensen in de rij, zelfs een dominee. Er was veel gedrang en ook nog ruzie, zodat de politie er met de gummi stok op los geslagen heeft. Vreselijk was het! Het kwam door een fotograaf die er een film van wilde maken. Daar protes teerden de mensen tegen. Ik ben 67 jaar en kon niet goed in het gedrang blijven, doch mijn zoon hield het vol, maar had evengoed niets. Er waren mensen die van Purmerend af waren komen lopen. En heel veel van De Rijp. Velen gingen moedeloos naar huis terug. Zeep of afwasmiddel wordt al in vier maanden niet meer ver strekt. Iedereen zit met de was en men ziet veel mensen langs de straat met vuile gezichten. 2 mei. Kr worden pakketten met levensmiddelen afgeworpen door vliegtuigen van de geallieerden. Alles in blik: boter, vlees, koffie, thee, eierpoeder, chocolade, sigaretten. De mensen die pakketten op hun land vinden, moeten ze inleveren bij de distributie, want alles moet eerlijk worden verdeeld. 3 en 4 mei. Er komen nog steeds vliegtuigen met voedselpak ketten. Het is een pracht gezicht. Sommige vliegen zo laag dat je de piloten kunt toejuichen. In de Beemster en Schermer zijn veel pakketten gevonden. In sommige zit wit meel. 5 mei. Een vreugdedag! Nederland is vrij en Duitsland is verslagen. Hiep hiep hoera! Wat een gelukkige tijding was dat! ledereen hangt de Nederlandse driekleur uit en veel men sen en kinderen hebben zich getooid met oranje. Het heeft ook zó lang geduurd. Vooral de laatste drie jaar leefden we onder grote druk. 13 mei. Er komt al wat meer op de bonnen: pond suiker, pond peulvruchten en 8 ons brood. 15 mei. Alle inwoners van De Rijp en Graft hebben een heel wit brood cadeau gekregen van het Zweedse Rode Kruis en een blikje ham, 2 ons suiker en 2 ons griesmeel uit de vlieg tuigpakketten. Zo'n witbrood hebben we in alle oorlogsjaren niet meer kunnen kopen bij de bakker. We gaan nu gelukkig een betere tijd tegemoet. 19 mei. We hebben per persoon 9 ons scheepsbeschuit en een half ons chocolade gekregen, 2 ons vet en 2 ons ge droogd vlees en per gezin ons thee voor 61 cent. 24 mei. Klandestiene boter kost nog 40 per pond. 28 mei daalt de prijs tot 35 en 27^. We krijgen nu veel bis cuit en wit brood en chocolade en suiker. Ook vet en vlees in blik. Het wordt nu elke week beter.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1991 | | pagina 7