16 in De Rijp een angstige dag. De Duitsers hebben bij Pauw Bakker alle huisraad en kleding weggehaald en Pauw Bakker en zijn vrouw gevangen genomen,om dat hun zoons de vliegers hadden geholpen hadden en daarna gevlucht waren. Zoals men zegt hadden de Duitsers ook een radiotoestel gevonden bij Bakker. Het is al jaren verboden een radiotoestel in huis te hebben. Aardappelen worden nu verkocht voor 200 de zak van 25 kg. 3 maart. Dirk is 27 februari met een collega naar de Wierin- germeer gewwest om tarwe. Niet voor geld, want dat willen de boeren daar niet hebben, maar voor lijfgoederen: sokkenschoenen en kleding. Hij heeft 55 pond opgedaan en is er 2 dagen geweest. Zijn collega had 160' pond, maar die had dan ook nieuw ondergoed en nieuwe bretels, om te ruilen. Ze hebben een nacht geslapen in een gymlokaal. 150 mensen in het stro. Mensen van allerlei slag.Ook heel vuile. Ze kwamen 's avonds ruim 8 uur in De Rijp en zijn de volgende morgen naar Amsterdam gegaan. Duizenden mensen gaan om eten uit. We krijgen bijna niets meer op de bonnen. Jan en ik krijgen nu 1 brood van 8 ons in de hele week, en 1 kilo aardappelen.Er wordenveel suikerbieten gegeten, in plaats van aardappelen. De prijzen van klandestiene levensmiddelen worden steeds hoger. Stroop 40 per pond; tarwe 2000 per mud, dat is 150 160 pond; eieren 3 per stuk. Voor een nieuw ameublement betaalt men drie- tot vijfduizend gulden en dan is het nog van heel slechte kwaliteit... s Morgens vroeg gaan mensen uit het dorp in de Beemster bomen omzagen, om brandhout te hebben. Er worden ook veel schapen gestolen. Wij krijgen geen vlees meer op de bon. Alleen zieken kunnen vlees kopen, op een doktersbriefje.Bo ter en vet zijn alleen nog klandestien te koop. (slot volgt) ADRESSEN VOLKSCULTUUR GEZOCHT Het Informatiecentrum Volkscultuur is op zoek naar mensen die zich op een of andere manier bezi g houden met volkscultuur.Dit beslaat het brede terrein van "het leven van alledag": de manier waarop mensen hun leven vormgeven. Volkscultuurkan varieren van gebruiken rondom vrijen en trouwen, tot een verzameling bidprentjes of stoomminiaturen. Het kan gaan over de manier waarop we eten en drinken,

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1991 | | pagina 18