De "actie Schermerhorn" heeft tot en met 1-12-'90 73 nieuwe leden opgeleverd! 3 streren vóór het Huis van Oranje, op welke wijze dan ook, met strenge straffen wordt bedreigd. Later kwam er nog een apart verbod op het gebruik van rood-wit-blauwe fietsvlag- getjes,het veilen van oranje bloemen en witte anjers op verjaardagen van leden van het Koninklijk Huis èn op het pu bliekelijk dragen van nationale symbolen, als bijvoorbeeld militaire knopen met de Nederlandse leeuw. De bestraffing van overtredingen werd fors ter hand geno men. De eersten die berecht werden, kregen gevangenisstraf fen van een half tot vier jaar; de gemeenten Tiel en Putten werden veroordeeld tot boetes van f 100.000 en f 50.000 omdat in scholen het Wilhelmus was gezongen en de Ned.herv. gemeente te Huizen moest f 60.000 betalen omdat in een kerkdienst hetzelfde gebeurde. "Volk en Vaderland" Wie bovendien slechts een aantal nummers doorneemt van"Volk en Vaderland" (nationaal-socialistisch weekblad), vergaat al gauw de eventuele mening dat vlag en volkslied nog wel een kans kregen, ongestraft gebruikt te worden. Een voorbeeld uit dit "weekblad". Waarom woei van Haagse torens de NSB-vlag in juli 1942? Omdat "kameraad prof.dr.Westra" benoemd was tot burgemeester van Den Haag en "de zwart-rode vlag als teken van het feit, dat het tijd perk van regenten heeft plaats gemaakt voor het tijdvak van het volk", dit duidelijk aangaf. De "Haagsche Courant" gaf in een artikel over dit alles een duidelijk andere mening weer... en die krant heeft dat geweten! Dit artikeltje is niet polemisch bedoeld. Het bevat alleen wat informatie over het begin van de bezettingstijd. Het wil vooral laten zien dat de maatregelen van de bezetter bedoeld waren om te verbieden, gevoelens van verbondenheid met het buiten het land verblijvende koninklijk gezin tot uitdrukking te brengen. Die maatregelen werden in de loop van de tijd bepaald niet soepeler, integendeel. Wie er alles over wil weten, beveel ik het werk van prof.De Jong aan, raadpleging van stukken uit het archief-Waanders, "Volk en Vaderland" en vele andere publikaties over de bezetting. R.Dieleman.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1990 | | pagina 5