STOF VERZAMELEN Onze vlag in bezettingstijd Het is ondoenlijk, voor de "Chronyke" een artikel te schrij ven, waarin volledig recht wordt gedaan aan de geschiedenis van de rood-wit-blauwe vlag, het gebruik van de kleur oranje en de wederwaardigheden van het Wilhelmus. Zo'n be schouwing zou de omvang van een boek krijgen. Naar aanleiding van de artikeltjes in de "Chronyke" van juni en oktober jl. wil ik met name wat tegenwicht in de schaal leggen als het gaat om de periode van de bezetting (Chronyke juni'90). De historicus dr. L. de Jong zegt kort en duidelijk ^'Nage noeg onmiddellijk na het begin der bezetting begon het Duit se onderdrukkingsapparaat te functioneren en van de aanvang af was het een wezenlijk element bij het forceren der verhou dingen in nationaal-socialistische richting". Het hoogste (Duitse) gezag berustte bij rijkscommissaris Seyss-Inquart, een bijzondere taak was weggelegd voor Fritz Schmidt, verantweoordelijk voor de nazificering van het openbare leven. Deze Schmidt had al in juni 1940 als richt lijn aangegeven, dat het Wilhelmus zou moeten verdwijnen.Op 11 juni 1940 krijgt Seyss-Inquart de aambeveling van zijn gemachtigde in Utrecht, het uitsteken van vlaggen als een demonstratieve handeling tegen Duitsland aan te merken en in voorkomende gevallen streng te bestraffen: de ernst is niet te miskennen. Met het oog op de naderende verjaardag van prins Bernhard (29 juni 1940) werden de richtlijnen duidelijk gesteld: op scholen en andere openbare gebouwen was het nadrukkelijk verboden, de nationale driekleur uit te hangen. Men gaat verder: op 18 juli 1940 laat Seyss-Inquart een brief uitgaan, o.a. aan Schmidt, waarin hij het gebruik ma ken van de koninkrijksvlag verbiedt; Schmidt moet ervoor zorgen dat dit verbod algemeen bekend wordt. Bij overtreding "...ist zu rechnen z.B. rait Verhaftungen und K.Z. (deut- sches Strafgericht schon in Funktion!)" De eerste verjaardag van prins Bernhard in bezettingstijd en de demonstratieve handelingen daaromheen vereisten haast. Immers op 5 augustus zou prinses Irene 1 jaar worden; op 31 augustus koningin Wilhelmina 60. Op 1 augustus verschijnt in de gehele Nederlandse pers een bekendmaking van het rijkscommissariaat waarin demon-

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1990 | | pagina 4