FILM-DOCUMENTAIRE OVER SCHERMEREILAND DE VISSERIJ VAN HOLLANDS NOORDERKWARTIER IN DE 17E EN 18E EEUW 23 Enige tijd geleden is een documentaire video-film gemaakt over de Eilandspolder en de woonkernen. Deze 73 minuten durende film, vervaardigd door Fred Droste uit Hoorn, geeft een beeld van het voormalige Schermereiland als natuurbe- schermingsgebiedDe filmavond op 24 januari is voor ieder een toegankelijk. Getracht wordt een dergelijke vertoning ook in de andere dorpen van de Eilandspolder te organiseren. Beknopte samenvatting van de lezing op 30 oktober door dhr. J.Bremer De verschillende vormen van visserij, inclusief de walvis vaart, kenden elk een eigen ontwikkeling. Terwijl de kustvisserij van geringe betekenis was, waren zoetwatervisserij en haringvisserij in de 17e eeuw van groot belang voor de economie en de werkgelegenheid. De achteruit gang, resp. het nagenoeg verdwijnen in de 2e helft van de 18e eeuw van deze vormen van visserij betekende een groot verlies aan arbeidsplaatsen. Daar komt dan de weerslag op de handel in vis, op de toele veringsbedrijven (scheepsbouw en scheepsuitrusting, touwsla- gerij, nettenmakerij, zoutziederij, kuiperij) en op de verzor gende sector (scheepsbeschuiten etc.) nog bij. In het huizenkohier van De Rijp uit de jaren 1731-1740 staat "dat deze plaats enige jaren herwaarts heel zeer is verarmt en in verval geraakt, voornamelijk weegens groote verliezen en seeschaden met de haringvisscherij gehad. Dat daardoor de 70 a 80 haringschepen voorheen tot Rijp behoorende meest alle verlooren, verkogt of elders verplaatst, en dus nog maar 13 van dezelve hier overig zijn. Dat de Rijp behalve uyt de haringvangst voorts genoegsaam moet bestaan uyt de hennipnegotie, henniparbeyt en verdere handwerken, die ten enenmaal afhankelijk zijn van gemelde haringvisserij, als 't hekelen van hennip (Graft en De Rijp hadden in 1731 9 hennep- kloppermolens en 8 hekelhuizen), 't maaken van carrel, ha ringnetten, touwwerk, zeylen en zelfs 't bouwen en repareren van haringschepen (al in 1630 waren er alleen in De Rijp 4 scheepstimmerwerven) met hun toebehooren.In volgen dat nu 70 huysgezinnen minder gevonden worden als over 8 jaaren". De structurele aantasting van de zo belangrijke zoetwater-

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1990 | | pagina 25