21 gens van 7 tot 9 en van 11 tot 1 uur en 's avonds van 5 tot 7. Elektrisch zal ook minder worden. De tram in Am sterdam is nu, 13 september, begonnen te rijden 's morgens tot 10 uur en daarna stopgezet tot 4 uur. De bakkers krijgen bijna geen gist meer. In de Beemster loopt het storm om aardappelen. 15 september, de eerste Amerikaanse troepen zijn in Maas tricht. 19 september. Van 10 tot 4 uur 's middags wordt de stroom afgesloten. Dus wij eten 's avonds maar warm. Donderdag 14 september zijn we allen om noodkaarten uit geweest, voor de gaarkeuken. Ik hoop niet dat het bij ons in De Rijp zover zal komen. Van half september af zijn alle kranten verboden, voor pa pierbesparing. De brievenpost is geheel in de war. Drie da gen duurt het eer ik van mijn zoon uit Amsterdam bericht ontvang; van mijn zoon in Schoor 1 vijf dagen, doordat er geen treinen en autobussen meer rijden. Het levensmiddelenbedrijf en het kolenbedrijf zijn geheel stop, daar er nergens meer vervoer is. Ook vele boten zijn door de Duitsers in beslag genomen. Wie nog gaat varen, vaart met levensgevaar. Er zal in de grote steden spoedig honger geleden worden. Daar wordt voor een kilo aardappelen al 60 cent betaald, het vet is nu al klandestien verkocht voor 27 gulden het pond. Om de 14 dagen 2 ons zout. Het wordt zwart verkocht voor 6 gulden het pond. Nu, 9 oktober, hebben we geen elektrisch meer. Gas van 11 uur tot 12 uur en van 5 tot 6 uur. Kaarsen zijn niet te koop.Veel mensen zitten zonder licht. Acht uur 's avonds gaan we naar bed; sommigen al om zeven uur. 9 oktober zijn Jan en ik de boer op geweest, om tarwe.Bij de eerste drie boeren was al niets. Toen ging ik naar twee boeren toe van wie ik wel boorden waste en streek.En ja, daar kreeg ik van ieder 10 pond en Jan kon bij nog een boer 15 pond kopen. De boeren hebben soms de ketting aan de poort, omdat er zoveel komen. Iedereen is bang voor hon gersnood. Zoals wij in De Rijp wonen, kunnen we nog wel eens wat kopen voor geld en goeie woorden. Een mens verkoopt het een en ander waar je niets meer aan hebt en dan koop je eetbare waar terug. Ik ruilde twee stukken sunlight zeep en een doosje waxinekaarsjes voor 10 kilo goudreinetten. We ruilden een flanellen hemd voor 3 pond boter.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1990 | | pagina 23