20 roto s Jan Oldenburg Foto' Zuiderweg in de Beemster een boerderij een zijkant geheel weggespoeld. Bij andere boer derijen stond het water tot aan de vensterbank. Een hopeloos gezicht. In de Beemster ging op verschillende plaatsen het water over de weg heen. Heel jammer voor onze veeteelt en groente- en graanbouwerijen. Wat een schade berokkent toch zo'n oorlog. 1 juni 1944. Ik heb 2 lakens naar Bisschoff gebracht, in Purmerend. Daarvan wordt een regenjas gemaakt. Kost 29 van maken en prepareren.Wij leven nog steeds in dezelfde du re tijd en alles is even schaars. Zondagavond 4 juni zijn de geallieerden Rome binnengetrokken en dinsdag 6 juni zijn ze geland in Frankrijk. We zullen ho pen dat het nu vlug achter elkaar gaat en we weer vrije Ne derlanders worden. Er is aan alles gebrek. In de kranten staan geregeld advertenties om dit en dat te ruilen.Vooral voor kinderen in hun groei jaren is het heel moeilijk. 25 juli heb ik geruild bij de slager: 6 ons stijfsel voor 3 ons biefstuk en 2 klossen machinegaren voor 2 pond suiker. Juffrouw Kaptein ruilde een theeservies en een koffiepot voor 5 pond boter en 2 kazen. Het is nu 23 augustus. Parijs is bevrijd van de Duitse over heersing en Roemenië sluit zich aan bij de geallieerden. 7 september. Brussel in Belgie is bevrijd. Wanneer zal Ne derland herrijzen? 12 september. De Engelsen zijn Nederland binnengekomen bij Eindhoven. Nu wordt het heel erg. Er is geen vervoer meer. Alle bussen en bijna alle auto's zijn in oeslag genomen. De beurtschippers durven haast niet te varen. De gasfabriek heeft bijna geen kolen meer en wij zijn al op rantsoen:'s mor-

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1990 | | pagina 22