17 Op een eiland... in de ordonnantie van de impost van 1 februari 1584 bepaald buiten de besloten steden geen brouwerijen mochten worden gaande gehouden en dat er geen bieren mochten worden gebrou wen, op straffe van het verbeuren van "de somme van hondert ponden van XL grooten"(6). In de erop volgende maand ver maande Willem van Oranje de Hoge Raad bovendien, niemand, op basis van welk oud privilege dan ook, ontheffing van het verbod te verlenen: de te verkrijgen belasting was absoluut onmisbaar voor het financieren van de strijd tegen Spanje(7) Het platteland liet het er niet bij zitten. Nu via justi tie de weg was afgesneden, bleef de mogelijkheid van rekest over. Een groot aantal dorpen in Holland boven het IJ nam die stap, waaronder ook Graft. In hun rekest beriepen de Grafters zich op het feit dat er in het dorp "boven menschen memorie" al bier gebrouwen werd, en voorts dat zij "op een eijlant geseeten syn zeer volckrijck ende becingelt van binnen en buyten met veel wijde waeteren", zodat de Heren tenslotte werd verzocht,Graft "te stijven in hare oude neeringe van brouwen"(9.10.11 Al dergelijke rekesten werden echter van de hand gewezen, al merkten de Staten wel op dat dit alleen werd gedaan in de nood "ter conservatie van den Lande"(12). In 1589 diende Graft opnieuw een dergelijk verzoek in, evenals diverse andere dorpen. Zonder resultaat. Alzo kwam in 1584 voorgoed een eind aan het brouwen van Grafter bier(13). Hetgeen niet wegneemt dat er ook in het dorp zelf nog wel eens problemen met de biertappers optraden, die voor plaatselijke opschudding zorgden. Daarover volgende keer. Diederik Aten. Noten: 1. Oud-Archief (O.A.) Graft inv.nr.32. 2 ibid. 3 Brunner (E.C.G.), De Order op de Buitennering van 1531. Utrecht 1918, pp.67, 98-101. 4 Brunner pp.129, 130, citaat: Resoluties van de Staten van Holland en West-Friesland (Res.Stat.) 10-2-1548. 5 Koopraans (J.W.), De Staten van Holland en West-Friesland en de Opstand.'s-Gravenhage 1990. 6 Res.Stat. 1-2-1584. 7 Res.Stat. 29-3-1584. De toestand van de Republiek kan in

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1990 | | pagina 19