Het einde van't bierbrouwen in Graft 15 Voor de komst van betrouwbaar drinkwater, was bier als drank verre te verkiezen boven water. Bier was, door het koken van het water tijdens het brouwproces en door de toevoeging van hop als conserveermiddel vrij van ziektekiemen en beter be- waarbaar. Sommige steden waren vermaard om hun bier. In Hol land kunnen Haarlem, Gouda en vooral Delft in dat verband met ere genoemd worden. Overigens moeten we bij dat toenmalige bier niet denken aan het huidige pils. Het brouwen van pils werd pas mogelijk met de opkomst van moderne koeltechnieken, in de tweede helft van de 19e eeuw. Gedronken werden in het algemeen zwak alcoholische bieren, die bekend stonden onder benamingen als kuit-, dun- of scharrebier. Door de grote betekenis van bier was het regelmatig onderwerp van overheidsmaatregelen. Problemen rond het brou wen en tappen raakten het algemeen belang en trokken onmid dellijk de aandacht van het bestuur. Ook in Graft en het daarmee nog verenigde De Rijp. Tappersconflict In 1583 raakten de brouwers en tappers van Graft, De Rijp en Zuid-Schermer in conflict met ene Jacob Ysbrantsz die van de Domeinen in Kennemerland en West-Friesland in juli 1583 gepacht had "ene opslach van byeren" over de genoemde plaat- sen(l). De brouwers en tappers lieten het er niet bij zitten. Zij waren niet van plan, over de door hen opgeslagen bieren een bepaald bedrag te gaan betalen. Het dorpsbestuur kwam er aan te pas. Twee schepenen en de Grafter schout, Christof- fel Dircksz, riepen drie tappers en brouwers op om een ver klaring af te leggen. Jelle Ruthsz., (ca 60 jaar oud) "brouwer ende waert" ver klaarde "...alsdat hij wel over de vier ende twintich jaeren gasterye gehouden heeft binnen den dorpe van Graft soe van zyn eygen gebrouwen bier als van Delffs bier, ende heeft noyt bier opslach betaelt..." "Claes in 't Hart (ca. 52 jaar oud) tuychde ...dattet om- trendt geleden is een en twintich jaeren dat hy syn huys timmerde in den Rtp aende noortsyde vant capel ende heeft zedert gestadelyck gasterye gehouden, maer en heeft noyt bier opslach betaelt..." Pieter Simonsz (ca. 42 jaar oud), al 19 jaar tapper te Graft verklaarde hetzelfde (2).

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1990 | | pagina 17