HERINNERING AAN SCHERMERHORN 11 beurt; et ge- Schil- t aan- it. okshek charn e ver- 1 Roon everft boomen in 19e stap- enkele ig met object leens. Blauw glans dhoute chuurd ok zoo •Blauw t met st aan ilver- Dan de in met pijkers "Neem inding en ZuijkerDit door Elkander geplust en in een Fles gedaan en daar altemets een glaasje van gedronken versterkt 't Lichaam". Het boekje bevat nog vele recepten en huismiddeltjes.Die houdt u nog tegoed. J.Pielage. De plaatsnaam Schermerhorn is van mijn jonge jaren af ver bonden met de naam Los. Dat komt doordat mijn vader afnemer was van veevoer van "De Leer hoeve" (te Alphen aan de Rijn), waarvan een depot gevestigd was te Schermerhorn. Jacob Los was de depothouder. Zijn zoons Piet en Jan Los waren de chauffeurs op de vrachtauto's waarmee de fourage werd rond gebracht en thuisbezorgd. Beiden waren mij zeer sympathiek om de een of andere reden. Ik mocht wel eens met hen meerij den. Dat was een attractie op zich zelf. Met beiden ben ik ooit wel eens mee geweest, helemaal naar Schermerhorn. Om nieuwe vracht te halen. Dat was wat! Van de Starnmeer uit, langs de Kogerpolder-school (en nou eens niet daarin...Dan keek je toch ónders naar dat "big- genhok", zoals wij de school plachten te noemen) en dan de hele Zuidervaart af, de Schermer door, en de Noorder vaart op.Maar in plaats van naar Alkmaar, zoals we 's zo mers met moe altijd één keer met de bus gingen, nu de andere kant op, naar Schermerhorn. Dat was nóg verder dan Alkmaar! Ik kwam in een andere wereld. Nèt een schoolreisje. Indrukwekkend, was het. Want in Schermerhorn hingen tele foondraden van links naar rechts over de straat, aan palen met - alweer - indrukwekkende aantallen witte porceleinen isolatoren. Het deed me denken aan de draden van de Amster damse tram, die ik één keer per jaar zag tijdens het echte schoolreisje.Ik zou er dan ook niet van hebben opgekeken als Piet Los plotseling had moeten uitwijken op zijn Dorps straat, omdat er ineens een tram de hoek om kwam.... Piet Los beschouwde ik eigenlijk als een soort grote vriend. Dat kwam, denk ik, door zijn stem. Hij had een hel dere krachtige stem, met een warme ondertoon. Hij sprak geen dialect, maar "netjes". Alleen vond ik het vreemd dat hij altijd "Scherremerhorre" zei in plaats van Schermerhorn maar dat hoorde nou eenmaal bij hem.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1990 | | pagina 13