10 Uit het boekje van de Mr. Schi Ider 2) Openbare gebouwen behoeven op z'n tijd een onderhoudsbeurt; dat was in de vorige eeuw ook al zo. Daardoor was het ge meentebestuur nogal eens opdrachtgever voor onze Mr.Schil der. Als het een flinke klus was, werd het werk eerst aan besteed. Particulieren deden dat niet zo vaak. Bladerend in het boekje vinden we: "September 1823. Besteed werk. De dambrug Gebrooken wit. Sluijshuijs, wagthuijs, ladderHoksdeure en het zandhokshek Vuijl groen.Alles eens. W.van Roon voor 22-16 Aris Pauw 26 Jacob Scharn 27 J.Kieft opgenoomen voor ZichZelf op 30. "Juny 1823 besteed 't Groote huys over 't huys van de ver maaning. Grondverf in groen voor 55 - Willem van Roon Goed. (over tegenover) "1824 in September De Wijzerborden Van de tooren Geverft door W.van Roon. "1825. Bij A.Wortel de Keuken aan Genoomen te Nooteboomen voor 30. Uitkomst 28. (imitatie notenhout). Wat betreft verkeersdrukte was het in ons dorp begin 19e eeuw nog erg rustig. De hondenwagens mochten slechts stap voets en verder zag en hoorde je wat karren en een enkele keer een rijtuig. Welgestelde boeren pronkten graag met hun glanzende sjezen. Deze waren een interessant object voor de vakman-schilder: "1822. Een Sees van C.Dekker a Schermer En een van J.Jongert a Driehuizen. Beide evenleens. Onderstel gemeen melkBlaauw gegrondverft, Berlijns Blauw ligt met wat Root tot parelkleur en standolij tot glans erdoor opgeverft. Afgezet met groene blade, Roodhoute takke en Bloeme. Yzerwerk zwart. Bakke eerst geschuurd met olij en Puijm. De rande ligt als 't onderstel en ook zoo afgezet. De Peneele 2 maal gegroend met groen van B.Blauw en berggeel, gegoudverft en verguld. Geschaduuwdt met omber. Om de spijkers te vergulden dat 't goud niet aan 't leer Kleeft neemt brandewijn met fijngestamte zilver- smitsKoole en Schuure daar de spijkers stijf mee af. Dan de spijkers eerst gegrond met heele dunne Verf en dan met Fijne goudverf 2 maal overschilderen anders slaan de Spijkers Door en dan vergulden". Tot besluit deze keer een recept uit het boekje: "Neem een pintje Brandewijn, doe er Eijeren in na goedvinding

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1990 | | pagina 12