9 afgeleid. Hiervoor bestond de "Hollandse heiformule",waar voor vroeger onderstaasnd ezelsbruggetje werd toegepast (zonder de veiligheidscoëfficiënt van 5 8!). "Neemt blokgewicht in het kwadraat 't Is goed voor u mijn vrinden, Maal hoogteval van het blok En gij zult een teller vinden. De noemer van de breuk Is de som der bijgewichten Van houten paal en blok. Nog moet ik u verplichten Noem die som maal zakkingslag De laatste slag der slagen En het antwoord van de breuk Is hetgeen de paal kan dragen". De zakkingslag" was de gemiddelde zakking in de laatste "tocht". Een tocht bestond uit dertig slagen. Na iedere tocht werd gewisseld van ploeg, zodat gerust kon worden. Het voornoemde zesregelige liedje werd voor elke tocht dus vijf keer gezongen. Er waren echter ook liedjes die uit dertig regels bestonden en dus een volle tocht werden gezongen.Een ervan, die ik u niet wil onthouden, vond ik in een artikel tje van J.H.Kruisinga in "Ons Amsterdam", jaargang 1956: "Een, twee, drie Haal op die hei Al in die mei, Al in die grond, Daar staat'ie pront, Fris en gezond. Gezond van harte, Laat je niet tarten Van blanken of zwarten Van ruigen of kalen Anders zal ik het wel Van je body halen. Nou een voor de baas En een voor ons allen En als je'm niet houen kunt, Dan laat je'm maar vallen. Hoog in de schijf Voor tijdverdrijf Komt jongens haalt er De snaren stijf. Fransen en Walen Die kunnen niet halen, Maar Hollanders en Zeeuwen Die trekken als leeuwen. Hoog gaat'ie op En laag daalt' ie neer. Je ziet van je leven Zijn puntje niet weer. Acht en twintig Hoog in zijn bed Strijk en zet". Fred Hoek.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1990 | | pagina 11