2 De visserij van vroeger Onze najaarslezing wordt, op dinsdag 30 oktober (20.00 uur, Het Rijper Huis) verzorgd door drs.J.Th.Brener uit Wieringerwaardmet een "verhaal" over "De visserij in het Noorderkwartier in de 17e en 18e eeuw" Schrijvers van streekromans en van historische verhalen vertellen ons vaak, hoe de mensen - vooral op het platte land - de lange, warme zomerdagen van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat benutten om het land te bewerken, het vee te verzorgen, de oogst binnen te halen, turf te steken, bossen te vellen, kortom: in het zweet huns aanschijns een, meestal karige boterham te verdienen. Als dan de herfststormen komen, het eerste ijs op de sloten glanst, de sneeuw alles ingepakt heeft, het leven in een rustig tempo terechtgekomen is, het donker al vroeg èlles lijkt stil te leggen, dan zijn daar de avonden dat naar een huis, naar een eenzame boerderij, de buren op weg gaan om gezamenlijk de lange winteravond door te brengen en heel vaak te luisteren naar de verhalenvertellers, die spreken over de oude helden, over spoken, over de geschiedenis van de streek.... Een nostalgisch beeld wordt zo geschetst. Het gaat tegenwoordig allemaal nogal anders. Maar...er zijn nog altijd hele goede verhalenvertellers! Als bestuur van de Oudheidkundige Vereniging doen we ons best, dergelijke boeiende personen naar De Rijp te halen, om, in het kader van wat de O.H.V. beoogt, onze leden een aangename avond te brengen. "Het Noorderkwartier" is een wat wijds begrip, maar inde lezing zal De Rijp met z'n walvis- en haringvisserij bepaald niet over het hoofd gezien worden. De heer Bremer (nu in de VUT) was tot voor kort rector van de rijksscholengemeenschap te Enkhuizen. Hij heeft alleen, maar soms ook met anderen, een flink aantal boeken op zijn naam staan, waarvan ik noem: "Varensgasten en ander volk", en "Drie eeuwen zoutharingvisserij te Enkhuizen, 1550-1850". Als dit onderwerp U aanspreekt èn als U van een boeiende verteller houdt, dan wil ik U graag welkom heten namens het bestuur, op dinsdag 30 oktober.Noteert U de datum; uw vereniging is het waard! R.Dieleman, voorzitter.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1990 | | pagina 4