20 Nu is het 6 mei 1943. Het Nederlandse leger wordt weer opgeroepen om in krijgs- gevangenschap te gaan. Er heerst een vreselijke spanning onder de mensen.Op 1 mei was er een kleine staking uitge broken, onder de melkfabrieken en de spoorwegen, doch dit heeft weer tot gevolg gehad dat de Groene Polizei met overvalwagens de mensen haalde. De klokken zijn bijna alle maal uit de kerktorens gehaald, om te worden gesmolten voor oorlogsmateriaal. Op 23 maart zijn die uit De Rijp weggehaald, de kleine en de grote. 14 mei.Weer wat nieuws.Nu worden alle radiotoestellen gevorderd. Er wordt zeker teveel naar de Engelse zender geluisterd. 2 juni. Alle radiotoestellen van De Rijp moeten worden ingeleverd in de garage van Hooyberg. 15 juni 1943. Vlees wordt in Amsterdam clandestien verkocht voor 12 gulden het pond. 1^ pond gesmolten koe- vet 50 gulden. Fietsen worden verkocht voor 1000; ban den alleen 400. Wit meel 4 gulden het pond. Wol wordt er heel veel door de mensen zelf gesponnen. Nu is het 10 december 1943. Textielkaarten ongeldig verklaard. Er is niets meer te koop, al waar je komt. Wij krijgen om de 14 dagen 2 pond margarine; vlees nog geen ons in de week. Melk is heel schaars. Een vet konijn kost ƒ30 35. De bussen rijden op zondag al lang niet meer. Benzine is er niet voor. Ze rijden met generatoren, die houteas stoken. 12 december. De Amsterdamse elektrische stadstrammet- jes rijden niet meer op zondagen. Er wordt met paarde- trams gereden.Ook wel een hit voor een karretje, doch het is een dure beweging. 2 januari 1944. Nog zitten we in de oorlog en de ellende. Er wordt in de kranten op gewezen dat 1944 de beslissing zal brengen. 20 februari. Alles gaat weer onder water. De Eilands polder net als in de meidagen van 1940. Doch er wordt druk aan gewerkt dat een gedeelte droog blijft.Dit wordt door 300 mensen en wel 80 driewielde karren met paarden in orde gemaakt, met zand en houten kistdammen. 9 maart. Eergister is de sluis gedeeltelijk open ge zet en nu is er al een gedeelte onder water. (wordt vervolgd)

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1990 | | pagina 22