BENAUWDE TIJDEN 19 Notities uit de oorlogsjaren 1940-'45 door T.Oldenburg-Hoek. Met 1 september 1939 begon in ons land de mobilisatie en 10 mei 1940 begon de oorlog. 15 mei trokken de Duitsers Amsterdam binnen. Nederland, Belgie en Frankrijk en nog zoveel andere landen in Europa zitten onder de druk van de Duitsers.Alles is in de jaren '40, '41 en '42 weg gehaald. Duitsland zal er zijn reuze-aandeel wel in gehad hebben.Niets kun je meer kopen, wat stoffen betreft.Al leen kunstzijde, duur en slecht, en op punten van de tex- tielkaart. Verder is alles op bonnen: brood, vlees, aard appelen en andere levensmiddelen. Koffie en thee zijn niet te koop: alles surrogaat. Wel klandestien te koop: koffie 50 a 60 gulden het pond en nu, in 1943 zijn die prijzen gestegen tot 250 gulden het pond. Dus daar kan een arm mens niet aan komen. Vet en boter 20 25 gulden het pond Tarwe 100 gulden en nog hoger het mud, hoewel de boeren van "Voedselvoorziening" 13 per mud ontvangen. Er wordt tegenwoordig veel geruild.. Zo ruilde ik 2 pond stijfsel voor 3 pond bruine bonen. Ook heb ik al eens zeep voor vet geruild. Op de bonnen krijgen we 3 ons vlees voor 2 personen in de 14 dagen. Kippeeieren zijn klandestien te koop. Eerst voor 60 centen en nu, in 1943 al voor f 1 tot f 1,25 per stuk. Een klein krentebroodje 4,50. Voor een taart betaalden we eerst al een tientje en nu 20. We hebben nu zinkgeld. Het zilvergeld is'ingevorderd Nadien werden ook de briefjes van 500 en 1000 buiten omloop gesteld. Wat zal er'nog volgen eer dat er het eind is aan deze onzinnige oorlog. Melk is ook op de bon, lf liter per week kun je er op krijgen en dan is het nog ondermelk, van 8 centen de li ter. Gestandariseerde melk is 15 centen en alleen op bon nen voor kinderen en voor degenen die met giftige stoffen werken. Gelukkig zijn we buiten beter af dan in de stad. Buiten kun je nog wel eens een of twee liter afgeroomde melk kopen voor 20 cent de liter. In de stad betalen ze voor een fles melk f 1 f 1,25. Porcelein, meubelen, gordijnen, schoenen, alles is op de bon en die zijn niet eens altijd in de winkels te koop. Er gaat een heleboel in de zwarte handel.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1990 | | pagina 21