Benedictus 70 jaar(3) Ditmaal de derde en laatste aflevering uit het notulen boek van de toneelvereniging "Benedictus"die dit jaar 70 jaar bestaat. In dit deel de periode van de mobilisa tie, de oorlogsjaren en daarna. 12 oktober 1939: Besproken wordt of de stukken, genaamd "Scherven" en "Cel 13 is vrij", die voor de kermis waren ingestudeerd, maar door de mobilisatie geen doorgang konden vinden, geschikt zijn voor de jubileum uitvoering. Allen waren het er mee eens dat dit wel zou gaan. Na sluiting verzocht de voorzitter de dames en heren nog wat te blijven om verder de avond genoeglijk doorte brengen. We hadden toch al zoveel gemist, aldus de voor zitter, daar de kermis niet was doorgegaan, en daar een mens nu eenmaal niet van steen is,kwam het ons in zekere mate toe. Nu, het was dan ook heel gezellig en niemand zal er spijt van hebben gehad, te zijn gebleven. Jaarverslag 1939-'40 vermeldt dat de uitvoeringen ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan plaats vonden op 4 en 5 februari, na herverdeling van de rollen, omdat drie spelende leden in militaire dienst waren opgeroepen en dat de kermisuitvoering 1939 door de mobilisatie niet was doorgegaan. Het feest van het 20-jarig bestaan was schitterend geslaagd:"We hopen dat over 5 jaar het zilveren bestaansfeest onder opgewekter tijdsomstandig heden zal worden gevierd. De strop die wij gehaald heb ben met de kermis, heeft de kas genekt". 27 februari 1940: De aspirant-leden, dames en heren, verklaarden zich gaarne bereid deel uit te maken van ons gilde, doch alvorens deze postulanten ingekleed werden, moesten ze de gelofte afleggen dat zij van de natte gemeente waren. Het bleek achteraf geen ijdele gelofte te zijn geweest.Punt! Over de periode 19 maart 1941 - 16 juli 1945 vermeldt het notulenboek geen verslagen. Gedurende deze tijd transformeerden de toneelspelers zich tot "voetballers". Een "schijnbeweging" - om meteen maar in aangepaste termen te spreken - doordat het verenigingsleven door de bezettende macht aan banden werd gelegd. Hetgeen

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1990 | | pagina 17