Uit het boekje van de Mr. Schilder In de vorige eeuw was schilderen een veelzijdig ambacht. De echte vakman moest vele technieken beheersen. Soms was hij gespecialiseerd in de richting rijtuig- of decoratie schilder, maar meestal was hij daarnaast gewoon huisschil der oftewel "verwer". In zijn werkplaats, de schilderwinkel, vervaardigde de schilder zelf verf, vernis, stopverf en plamuur uit pig mentpoeders en oliesoorten, krijt en barnsteen. Vooral tijdens de wintermaanden hield de decoratieschilder zich bezig met het versieren van allerhande meubels, klompen, sleden of uithangborden met bloem- en bladmotieven, bie zen en guirlandes, naar de mode van die tijd. Hout- en marmerimitaties, letterzetten, rijtuigen en arren schilde ren, dit alles vereiste echt vakmanschap en met maken van toneeldecors of kamerschermen zat men al aardig in de ar tistieke richting. In ons museum wordt van dit alles een aardig beeld ge geven door o.a. het werk van de Rijper Spaarmannen en het geslacht Weeshoff uit Schermerhorn. Notitieboekje Enkele jaren geleden kwam ondergetekende in het bezit van een oud boekje, dat afkomstig moet zijn van een Rijper verwer. Deze man noteerde daarin diverse zaken, die hij de moeite waard vond om te bewaren: aangenomen werk, proce dures voor bepaalde bewerkingen en verbereiding, tarieven voor decoratief werk, maar ook gedenkwaardige gebeurte nissen, berichten over strenge winters en niet te verge ten een bonte verzameling van huismiddeltjes tegen pla gen en kwalen. Omtrent de tijd waarin een en ander is opgeschreven, vinden we hier en daar een aanwijzing in de vorm van een jaartal, variërend van 1815 tot 1850. De herkomst is ver der onduidelijk; het boekje is zonder omslag en een aan duiding van de eigenaar ontbreekt. Hier en daar worden namen van collega-verwers genoemd, zoals Aris Pauw, Jan Kieft, Willem van Roon. Soms is het schrift onleesbaar geworden, de bladzijden zijn vaak doordrenkt met lijnolie! Taal en spelling zijn interessant; wat primitief en ty pisch Noordhollands. Kortom het lijkt me geschikt om een bloemlezing uit dit merkwaardige boekje aan u voor te leggen, onder bovenstaande titel, waarvan de eerste afle vering hier volgt.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1990 | | pagina 14