10 zinde gemeente te Krommenie. De notulen vervolgen:"De kerkeraad, over de aanbod zeer te vrede zijnde, begreep dit belangrijk geschenk in dank te moeten accepteren, waarom broeder Foor werd opgedragen, voor de transportering van voormeld orgel te zorgen. Hetwelk door dezen zeer bereidwillig werd aangenomen De broeder Foor alles daarvoor in orde gebracht hebbende, arriveerde de Heer Tevis, orgelmaker te Amster dam, met het orgel den 12den dezer maand. Niemand dan de kerkeraad van het geschenk iets wetende, werd het orgel dadelijk opgesteld, opdat het nog den 15den zou bespeeld kunnen worden. Des vrijdags echter, toen het gestemd moest worden, kon het niet langer geheim blijven, nu ging ook spoedig van mond tot mond de tijding, dat er in onze kerk een orgel was geplaatst, hetwelk den volgende Zondag reeds bespeeld zou worden". De officiële inwijding van het instrument had plaats op 30 september 1827. Drie jaar later, in 1830 dus, gaf Jan Boon te kennen het orgel te willen doen voorzien van een"kerkelijk front" en het met een register te doen uitbreiden. De kerkeraad ontving daarvoor alvast een voorschot van 600,=. In augustus van dat jaar was het orgel klaarDe organist Bruin uit Wormerveer bespeelde het aldus ver nieuwde instrument. Hij werd geadviseerd door de heer Langendijk, organist van de doopsgezinde gemeente te De Rijp. De beelden op het orgel kostten 30,= zo wordt nog vermeld. In 1916 constateerde men dat het instrument"af was. Geld voor een nieuw was er niet. Er werden een verloting en een bazaar georganiseerd ter bekostiging van de nieuwe aanschaf. Het oude front kon worden behouden. In 1926 kon het nieuwe orgel worden geplaatst. En het oude geschenk van Jan Boon? Welde begroting voor het nieuwe orgel was zó krap, dat de orgelbouwer, mede door wat tegenslagen, er niets aan "overhield".Reden waarom de kerkeraad, om toch nog wat goed te maken, hem toen maar het oude kabinet-orgel cadeau heeft gedaan. Jammer genoeg heb ik niets kunnen vinden over de manier waarop dat orgel destijds van De Rijp naar Kromme-

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1990 | | pagina 12