'n Verrassing uit DeRijp Nog niét zo lang geleden hoorde ik het oude Strumphler- orgel in de voormalige Noordeinder Vermaning zijn best doen. Het was een lieve lust, te luisteren naar dit uit 1793 daterende instrument. Geen wonder dat het op de monumentenlijst staat en dat met man en macht wordt gewerkt aan het mogelijk maken van de restauratie. Het orgel is een rijkdom en een zorg tegelijk, voor de ge meente die er de verantwoordelijkheid voor draagt. Een zorg overigens, die rijkelijk wordt beloond, als de restauratie eenmaal voltooid zal zijn. De oude vriend - want dat is het orgel intussen voor mij geworden - herinnerde mij aan de geschiedenis van een Rijper kabinet-orgel uit 1827, wat in Krommenie terecht kwam. De doopsgezinde zusters en broeders te Krommenie moesten het tot dan toe stellen zonder orgel in hun "vermaning". Het zingen gebeurde er onder leiding van een voorzangner, die uit de gemeente werd gekozen. In geval van ziekte was er een "borg", die dan moest inval len. Op 4 september 1827 kwam er goed nieuws voor de doops gezinde Krommenieers, zoals staat te lezen in de notulen van hun gemeente. Namelijk:"De kerkeraad deszelfs gewoone huishoudelijke vergadering houdende, meldde zich de broeder en oud-diaken W.Foor aan, dewelke werd binnenge laten. Niet één der leden van de kerkeraad kunnende gissen wat de oorzaak van die komst kon zijn, maakte hij der vergadering bekend dat hij eenen brief had ont vangen van den Heer Jan Boon uit De Rijp, waarin zijnEd. te kennen gegeven had, dat hij den genoemden heer W.Foor gaarne wenschte te spreken en hem daarom uitnodigde om hem in De Rijp te komen zien. De broeder Foor,daaraan gaarne voldoende, vernam hij van den Here Boon dat deze het kabinet-orgel van zijn overleden vrouw Trijntje Lakeman als eene gedachtenis wilde schenken aan onze gemeente wanneer hij onze gemeente daarmede eene dienst kon doen, daar zijne overledene hierover zich wel eens had uitgelaten". Hier zij opgemerkt dat de vader van Trijntje, Jacob Jacobszoon Lakeman, jarenlang diaken was in de doopsge-

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1990 | | pagina 11