isteen met 'oen rd, mentea r en orzaakt erver- gevaar be staat en en teen epara- e res- ion. ankrijk parte ijs. Ik, dus nkool - iatie s oorkeur bewerkt, teen cher - bij "1 altijd de re- rater yuil en Ldioxyde ziet or st op den ting bij venge leding is bedoeld of onbedoeld nu zwart verweerd Bent- heimer zandsteen, terwijl de ondergeleding bestaat uit wit verweerde Lede-kalksteen. Iets dichterbij bevindt zich een goed (of slecht.' voor beeld, nl. het Centraal Station van Amsterdam, waar talrijke reparaties met kalksteen tussen het zandsteen zijn terug te vinden. Zij vormen daar een bont spektakel. Overigens is ten oosten van het station het distributie centrum van de PTT geheel in Vaurion opgetrokken. U begrijpt misschien waar ik heen wil. Ik vind het jammer dat Vaurion voor reparaties is ge bruikt. Het zal op den duur nooit op zandsteen gaan lijken. Ik kan mij voorstellen dat bij grote aantallen herstellingen naar een minder kwetsbare steensoort wordt omgezien. Echter, in de mate waarin dat voor ons raadhuis nodig was, had men een andere weg kunnen inslaan. Voor dit geval had bij de Zandsteencommissie moeten worden aangedrongen op de wenselijkheid van de toepas sing van zandsteen. Deze adviescommissie kan een spe ciale vergunning verlenen om bij de Arbeidsinspectie dispensatie te krijgen op het Zandsteenbesluit. Bij de uitvoering dienen de steenhouwers aan verscheide ne voorwaarden te voldoen, zoals stofafzuiging, sproeien e. d. Momenteel wordt in steenhouwerijen in de ons omringende landen met zodanige beveiligingen gewerkt dat silicose niet meer voorkomt. Technisch gezien heb ik ook mijn bedenkingen. Over het algemeen is kalksteen harder dan zandsteen. Door een hardtere steen in metselwerk van bakstenen (boerengrauw, destijds gemetseld met tras, kalk en zand) te plaatsen, kan een barrière ontstaan voor het naar beneden zakkende regenwater, wat door de gevels wordt opgenomen. De rem ming van het water door zo'n hardere steenlaag kan lei den tot vorstschade. Overigens is het om dezelfde reden van belang, de specie aan te passen en voorzichtig om te gaan met de cement- toevoeging, zodat geen hardere laag ontstaat. In feite moeten natuursteen en metselwerk met hun voegen, na verharding, van gelijke hardheid en porositeit zijn. Resumerend, zal bij toekomstige reparaties en restaura ties steeds opnieuw moeten worden afgewogen, in welke mate zand- of kalksteen gebruikt zal worden. Als het be

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1990 | | pagina 7