Dezelfde man vertelde me ook: "Er was nog iets meneer. We kregen bij Aetse genoeg te eten. Maar mevrouw Hiemstra was niet schoon. Dat maak te dat we wel eens aten met gemengde gevoelens. Maar we hadden honger, net als iedereen. Toch. één van ons, oom Ben, kon er tenslotte nietmeer tegen. "Ik kan het niet meer door m' n keel krijgen", zei hij. Hij verzwakte in korte tijd en hij overleed". Weer vervoegde Aetse zich in de werkplaats van Nico van der Hoff:"Dat is óók wat: nou is ome Ben dood". Tja wat moet je in zo' n geval. Aangifte doen kon niet en een begrafenis. West-Graftdijk zou op stutten staan. Maar wéér wist Nico raad.' Zijn schoonader, opa Willem Ton, was timmerman geweest. Die kon wel een doodkist maken. En dominee Loysen werd ook weer in de arm ge nomen voor de begrafenisplechtigheid, die s nachts moest worden gehouden. Aetse ging zelf in de doodkist liggen om te kijken of de maat klopte, toen opa Ton het karwei gereed had. De maat was goed. Toen het transport, in de nachtelijke uren. Ome Ben werd op zolder in de kist gelegd. Aan touwen werd de kist neer gelaten naar beneden. Nachtelijke begrafenis Dominee Loysen las uit het'boek der Psalmen en sprak een troostend woord. En toen moest in het stikkedonkerde overledene ter aarde worden besteld, zonder dat de buren er ook maar iets van konden horen.' In de tuin achter het huis en de winkel van Aetse. Hoewel het een hachelijke on- neming was, tijdens welke Aetse zelf in het graf terecht kwam met de doodkist op zijn knieëen hebben de buren de volgende dag hoogstens kunnen constateren dat "Aetse er een aardappelkuil bij had". Maar dat was op zichzelf niet zo verwonderlijk, want iedereen in het dorp wist dat Aetse "wel eens wat rommelde". Zondag 6 mei, de dag na bevrijdingsdag, terwijl wij, de jongelui van West-Graftdijk in feestelijke stemming door het dorp gingen, stond dominee Loysen boven op de stoep van de pastorie, met zijn moeder en. de vijf joodse onderdui kers van Aetse Hiemstra. Dominee riep, onder een brede armzwaai: "Leve de vrijheid'1 En wij"Hoeraa Dominee"Leve de koningin". Wij: "Hoeraa1" Dominee "Leve alle joden Wij: "Hoeraa". Eén van de drie joodse vrouwen huilde. Pas later begrepen we waarom. Cor Booy

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1990 | | pagina 22