DE ONDERDUIKERS VAN £TSE antwoordde laconiek: "Jodenschoentjes Welnee man, dat zijn schoenen van de kinderen van Muste. Die moet ik re pareren". Kort nadat Breeman de schoenwinkel had verlaten, is Kees Heinis naar het distributiekantoor gefietst. Dat was voor een schoenmaker, die van tijd tot tijd beroepsmatig daar moest wezen voor zijn leer toewijzing en de inleve ring van schoenenbonnen, niets bijzonders. Maar deze keer wilde hij de heer Muste even vertrouwelijk spreken. Hij vertelde hem wat er,was voorgevallen nadat Muste de winkel had verlaten. Deze bedankte hem voor de medede ling, maar gaf verder geen commentaar. Diezelfde avond is Jan Breeman doodgeschoten op de drempel van zijn huis. Of het een met het ander te maken heeft gehad, valt moe lijk meer na te gaan. Het echtpaar Muste en de doch ter zijn inmiddels overleden. De zoon was destijds te jong om op de hoogte te kunnen zijn Bekend is wel dat de heer Muste contacten had met de illegaliteit Eveneens bekend is dat de executie van Breeman is uitgevoerd door de "ondergrondse" van Purmerend. Een merkwaardigheid is verder nog dat de Duitsers na vraag hebben gedaan bij de NSB'er postbesteller Vasbin- der in De Rijp of de executie van Breeman een'politieke moord"was. Tot veler opluchting verklaarde Vasbinder dat dit niet het geval was, waardoor de Duitsers verder geen onderzoek meer hebben gedaan, ofschoon Jan Bree man als jodenverrader wel een van hun handlangers was. In onze vorige "Chronyke", blz. 11, maakte ik er al gewag van dat in West-Graftdijk de kruidenier Aetse Hiemstra gedurende de oorlogsjaren joden in zijn woning verborgen hield. Het is één van de "wonderen van de tweede wereld oorlog" geweest dat dit nimmer is uitgelekt in dit dorp, waar verder zowat iedereen alles van iedereen wist en sommigen dat ook graag aan anderen vertelden. Het feit van de joodse onderduikers was alleen bekend aan de taxi-ondernemer en fietsenmaker Nico van der Hoffrdie tot de goede bekenden van Aetse behoorde. Hoewel de dood van Jan Breeman eigenlijk een opluchting voor Aetse betekende, vervoegde hij zich de dag na de executie toch in Nico's werkplaats met de verzuchting:

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1990 | | pagina 20