16 Vier borden. Doordat mijn man elektriciën was, moest hij een keer bij Breeman iets repareren of installeren De vrouw en het zoontje van Breeman waren die dag niet thuis, maar toen mijn man er kwam, het was tegen de middag, ston den er wèl vier borden op tafel. "Dat klopt niet" dacht m'n man. Hij vermoedde dat Breeman zelf joden in huis had, maar hij kreeg geen kans om te kijken of dat zo was, want waar hij ook was of ging, daar was of ging Breeman met hem mee. Na de middag wilde m'n man zo gauw moge lijk weer naar Breeman, kijken of er inderdaad joden aan tafel zouden zitten. Maar alweer geen kans de boel was al opgeruimd. Bij mijn vader en moeder, Jan Pilke s :bp Groots chermer,, zaten ook joden ondergedoken, op zolder. Een zekere Joop Knoop en zijn vrouw Klaartje. Knoop was een ken nis, al van voor de oorlog. Hij kwam vaak te vissen, en huurde bij vader dan een bootje. Toen ze onderdoken, kwamen ze op fietsen uit Amster dam. Ergens aan de Beemsterdijk werden ze opgewacht door mijn vader, met een bootje. Hij bracht ze onder in een tuinder sboetjetotdat het helemaal donker zou zijn. Mijn man nam aan de Beemsterdijk de fietsen over, want die konden niet mee in het bootje. Onderwijl moest ik thuis met Piet Beers en Jan Breeman zitten te kaar ten. Dat was om Jan Breeman van de straat te houden, zodat hij niet kon zien dat m'n man met twee fietsen aan kwam. Die zette hij in het PEN-gebouwtje, naast ons huis. Daar had'ie een sleutel van. En vervolgens kwam hij gewoon binnen, terwijl we nog zaten te kaarten. Of Jan Breeman er toch de lucht van had gekregen dat vader joodse onderduikers in huis had weetik niet ze ker, maar op een keer zei hij tegen me: "Die Joop Knoop - hij kende hem ook - is vast en zeker ondergedoken". Waarop ik tegen hem zei: "Nou, als je me dht nog eens kon vertellen waar die zit, dat zou ik leuk vinden want ik wil hem zo graag nog eens spreken". Toen keek hij me heel strak aan, alsof hij dacht: "Maar jij weet er toch meer van", maar ik liet verder niets merken. Jan Breeman had zelf joden ondergebracht bij Buren, aan de Schermer dijkbij Grootschermer en ze naderhand

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1990 | | pagina 18