HET DRAMA JAN BREEMAN 15 ihronyke "Mole - ijk dat astort. ning ge- ken. Waar was de i pagina leelmolen" ladzijden, nolen e almolen" s taande :er' Pal lart uit >g stond, Chronyke zaten oorlogs urende ïrikaan rerper verleen- aliaanse je. zal al over de res- Op 9 februari 1943 is aan de Grafterbaan Jan Breeman dood geschoten door de illegaliteit. Breeman, getrouwd met een Duitse vrouw, was afkom stig uit Amsterdam. Hij was berucht als onderwereld figuur en werd niet alleen verdacht van het aanbrengen van joodse onderduikers bij de Duitse bezettingsautori teiten; men was er zekar van dat hij er dergelijke prak tijken op nahield. Erger nog: Jan Breeman bezorgde joodse onderduikers zelf plaatsen waar ze zich voor de Duitsers k.onden schuil houden. Daarvoor liet hij zich betalen. Vervolgens gaf hij hen, na enige tijd aan en streek daarvoor de aanbrengpremie op. Uiteraard werd hij in Graft en De Rijp niet vertrouwd, maar het was niet iedereen altijd mogelijk hem buiten de deur te houden. Tot de mensen die, noodgedwongenmaar niet van harte contact met hem hadden behoorden Piet Zee en zijn vrouw, Neeltje Zee-Pilkes. "We woonden in de Rechtestraat, waar later Jan Eggers woonde. We waren "groot" met Lenferink in café "Het Wapen van Manster". Daar gingen we te kaarten en dan gebeurde het dat Jan Breeman ook binnenstapte en ging meedoen. Hij zei wel eens: "We spelen om kleine bedra gen, want als het grof wordt word ik slecht. Dan weet ik precies welke kaarten ik jullie geef en welke ik zelf houd". Hij handelde in tweedehands banden. Die liet hij coveren. Voor die handel had hij handgeld nodig. Mijn man heeft het hem een keer geleend. Honderd gulden. Hij'beloofde "Vrijdag heb je ze terug", maar hij moest wel zijn motor fiets bij ons in de schuur achterlaten. Die kon hij voor zijn handel niet missen, dus de volgende dag kwam hij er alweer om. Mijn man zei nog: "Nou ja, 1 t is maar hon derd gulden dat overleven we ook wel weer. Maar wer kelijk, hij kwam vrijdags het geld terugbrengen. Nader hand zei m'n man tegen hem: "Jan, het moest bij deze ene keer blijven; een volgende keer ga ik het schip nog in. 11 Jan Breeman antwoordde: "Je hebt nog gelijk ook".

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1990 | | pagina 17