'n Dolle dinsdag in 1799 2 Bij het graven, zoeken en speuren naar het verleden komt men soms merkwaardige zaken.tegen, die een opvallende gelijken:s vertonen met gebeurtenissen uit latere tijd. Nu we dit jaar de bevrijding van 45 jaar geleden herden ken, gingen mijn gedachten uit naar de "dolle dinsdag" van september 1944. Staande op het Spui in Den Haag be reikte ons daar de juichende berichten dat de Canadezen in Rotterdam zaten en zelfs al Delft genaderd waren. /Vij zagen ons al bevrijd en zagen NSB' ers en Duitsers met koffers wegrennen. Het bleek niet waar.' De bevrijding was nog ver weg. Nog verder weg echter was de bevrijding van de Franse bezetting in 1799, toen Engelse en Russische troepen de kop van Noord-Holland binnenvielen. Een gedicht van maar liefst 12 bladzijden beschrijft de hoopvolle verwachtingen in die tijd. Het begin ervan geef ik U hier ter lezing. Het gedicht is gespreven in de vorm van een samenspraak. DE RIJF op den 7den October 1799 A Het patriotsch gebroed zal nu wel anders praten Er komen Engelse en Russische soldaten, De Prins is reeds geland en aan Den Helder, wij Zijn weder hun de baas en van hun heerszucht vrij; Laat ons de Oranjevlag nu op den toren zetten Zij wacht te Alkmaar reeds. B En maak ook korte wetten Met 't boompje, door 't gemeen hier op Den Dam geplant, Die malle vrijheidsboom moet kort en goed verbrand. C 'k Ga vragen aan den schout of nu de vlag al klaar is, En 'k dwing dien patriot, dien gekke secretaris, Dat hij met ons vereend: Oranje boven.' zingt. A Dan noem ik u wel knap, als gij hem daartoe dwingt; Hij is een stijfkop hoor en laat zich niet gezeggen. C Ik zal het vuur hem zoo na aan de schenen leggen Dat hij 't laten durft; wij zijn hem nu de baas En Engelsman verjaagt straks iedren blooden haas, En wij, wij roepen blij: vivat, Oranje boven.'

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1990 | | pagina 14