10 eigen secretarie. De Heer Van Staveren was burgemeester van beide gemeenten en bovendien Secretaris-Penningmees ter van het Waterschap "De Eilandspolder". Voor de openbare orde had je in Graft een gemeentelijke veldwachter; in De Rijp zien we in het oorlogsjaar 1942 een brigadier van de Marechaussee. Telefoonnummer 1 was van drukkerij Eisma, de uitgever van de Rijper Courant. Een andere drukkerij, da fa. Van Raven, was gevestigd in De Eenhoorn.(nu kaaswinkel) No 2 was café "Het Wapen van Graft", in 1939 van P.Vee ken, in 1942 van N.v.d.Gragt. Het hotel van J.Post deed dienst als distributiekantoor, waar de bonnen voor le vensmiddelen werden afgehaald(nu restaurant Vivaldi) De fabriek van melkproducten aan de Tuingracht fungeer de toen voor de bevolking als "gaarkeuken". Het fort bij Spijkerboor ontbreekt in de lijst van 1939; in 1940 werd het vermeld onder nummer 9, met de mede deling dat het m.i.v. een nader te bepalen datum zou worden overgebracht naar het net West-Graftdijk Het fort was in 1940 in gebruik als interneringskamp; inde 'fneidagen" ei-vol! Einde 1940 werd het ontwapend en ingericht als no^dgevangenisin 1944 gebruikt door de Wehrmacht en na de oorlog opnieuw hulpgevangenis. Tenslotte nog een rijksinstelling: de radio-distributie centrale, beheerd door de Heer P.Zee.(huisnr209 is thans 75). Na de bevrijding in mei '45 stond hier een luidspreker op het dak en luisterden groepen mensen op straat naar de nieuwsberichten. In de 50er jaren werd de radiodistributie door P.T.T. via de telefoonkabel geregeld. Abonnees huurden een luidspreker en waren ver zekerd van een prima ontvangst. Het telefoonnet van De Rijp was nog niet geautomatiseerd. Alle gesprekken moesten worden aangevraagd via het post kantoor, waar de verbinding tot stand werd gebracht. Maar alleen tijdens de diensturen! J.Pielage Het gedicht op de volgende pagina kwam tevoorschijn uit de nalatenschap van mevr. E. Visser-Jongensdie op 1 1 febru ari jl. op bijna 90-jarige leeftijd overleed in "De Mieu wijdt. Zij was evenals wijlen mevrKostelijk Beemster- linge van geboorte. Het gedicht is niet eerder gepubliceerd geweest. De familie Visser stelde het ter publikatie be schikbaar.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1990 | | pagina 12