'N WEERZIEN NA 44 JAAR 7 Van Leeuwen rapporteerde: "Ofschoon Schipper hiervoor alléén staat, is hij voor dit getal best berekend. Van de aangeheven klagten over de suppressie =cpheffing) der bijschool te Noordeinde hoort men dan ook niets meer; 25 kinderen komen van daar vrij regelmatig op en de ouders hebben veeleer reden om zich over de verbetering van het onderwijs hartelijk te verheugen". Bron: "Rijksschooltoezicht 1801-1857", inv. nr. 93, Rijksarchief in Noord-Holland te Haarlem. Op 6 februari 1945 vloog s morgens een stroom Ameri kaanse bommenwerpers over Noord-Holland, richting Duitsland. Bombardementsdoel was die dag de stad Maag denburg. Ik woonde destijds naast de sluisbrug in West-Graftdijk en stond naar de overtrekkende vliegtuigen te kijken. Ik had de gewoonte ze te tellen. Aantallen van 1000 en 1200 in 'n uur waren niet zeldzaam. Die morgen echter kwam ik niet aan een eindcijfer toe, want plotseling, omstreeks 10 uur, zag ik onder aan de romp van een van de vliegtuigen, een B24 "liberator", een vlam halverwege de vleugels en het staartstuk. Deze bommenwerper, met zijn complete bommenlast en muni- tievoorraad en de tanks nog zowat vol brandstof, was ken- nelijk getroffen, boven de omgeving van het Akersloter schouw, door een van de granaten die door het Duitse af weergeschut in de omgeving van IJmuiden werden afge vuurd. In de volgende seconden leek het toestel te steigerenmaak te daarna een halve "roll" en dook zijwaarts. Een vleugel brak af en het vliegtuig spatte uit elkaar. In een onvoorstel bare maar imposante chaos van vuur, rook en vallende voorwerpen dwarrelde de andere vleugel als een boomblad naar beneden. Een enorme bom suisde door de troep naar de grond. Van lieverlee drongen lichte en zware explosies tot ons door (ik had inmiddels gezelschap gekregen), ver mengd met het merkwaardige gejank de doodszang, van de motoren. Dit alles speelde zich af in ongeveer een minuut. Toen

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1990 | | pagina 9