einde van de school van woordeinde Noordeinde, het kleinste dorp op het Schermereiland, had tot in de dertiger jaren van de vorige eeuw niet alleen een doopsgezinde "Vermaning" en een R. K. schuil kerk, maar ook een school. Deze is opgeheven in, waar schijnlijk 1837. Toen de schoolopziener, de heer G. van Leeuwen op in spectiereis was in deze omgeving, 20 september 1836, was hij vol lof over de school in Graft, waar meester Gerrit Schipper onderwijs gaf aan 50 kinderen gaf. De heer Van Leeuwen rekende deze school tot de besten in zijn ressort. De heer Van Leeuwen rapporteert: Den zelfden dag bezocht ik de bijschool dezer gemeente te Noordeinde. Mocht ik de bovengenoemde hoofdschool (die te Graft dus. -CB. onder de beste van mijn ressort tellen, hier vond ik stellig de slechtste. "Ofschoon het voormiddag negen uur was, hield ik Cor- nelis van der Meulen (de schoolmeester. -CB) voor be schonken, en ik beklaagde de waarlijk lieve kinderen welke zestien in getal, tesamen recht vrolijk zaten te praten en weinig aandacht op hun meester sloegen. Even wel moet ik bekennen dat ik een ongelukkig oogenblik schijn getroffen te hebben, want ik moest mij verwonde ren over de vorderingen die de kinderen nog in het lezen gemaakt hadden. Zij schreven slecht en rekenden in het geheel niet; trouwens dit konde wel niet anders zijn; want meester was op dat oogenblik niet in staat om een getal van zes cijfers op het bord af te deelen, laat staan uit te spreken. "Ik gelastte hem des middags bij mij te komen en een ernstig onderhoud was daarvan het gevolg. Zoo hij aan staande voorjaar niet verbeterd heeft en van stonde tracht zijne schandelijke buitensporigheid te bestrijden, heb ik met het Gemeentebestuur bepaald zijn demissie te vragen. Hij is 37 jaren oud en heeft een vrouw en een kind." Het is de schoolmeester van Noordeinde blijkbaar niet gelukt zijn leven te beteren. Toen de heer Van Leeuwen in 1838 op 9 augustus wederom op bezoek kwam bij meester Gerrit Schipper in Graft, dien toen les gaf aar: 44 meisjes en 39 jongens, bevonden zich onder hen 25 kinderen uit Noordeinde.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1990 | | pagina 8