4 in de praktijk verschilde met de theorie. Maar hoe heette dan hetgeen ik op school had geleerd; het horizontaal, dakpansgewijze aanbrengen van houten delen? Dezelfde Dirk de Jongh wees mij op de getrapte weeg, welke term voorgameliik in Noord-Holland wordt pebezipd. Getrapte weeg b,.jkt een vrijwel onbekende benaming el ders voor hetgeen men daar aan duidt met "gepotdekseld maar wat geen potdekselen is, zoals ik zojuist heb duide lijk gemaakt. Daarentegen is "getrapte weeg" ook weer zo'n logische benaming, als je de betreffende constructie bekijkt. "Weeg" is een oude naam voor een dunne wand van hout of steen. Door de wijze van aanbrengen ontstaat als het ware een trap. De oorspronkelijke manier van aanbrengen leek overigens bijzonder veel op het overnaads aanbrengen van scheens- beschieting. Zelfs de afwerking week daar niet van af, want de naden tussen de planken werden bij de getrapte weeg ook in de langsrirhting aaneen gespijkerd (doorge- naaid) en tenslotte werden met behulp van een breeuw- beitel de naden met geteerd jijntouw volgeslagen, zodat een winddichte elastische constructie ontstond. Soms werd het jijntouw, net als bij schepen, nog afgedekt met pek, waarmee de levensduur van deze afdichting aanzien lijk werd verlengd. Men daad dat omdat binnenshuis vaak "het water langs het schot droop". Dat gebeurde vooral 's winters als door het stoken en het wasgoed drogen de condens neersloeg tegen de enkelwandige huitenschot- ten. Rabat Ten onrechte wordt de getrapte weeg ook rabat genoemd. Met rabat worden weliswaar planken bedoeld die voor een zelfde toepassing - namelijk houten buitenwanden - worden gebruikt, maar deze zijn voorzien van een profiel met proef en messing en een speciale groef - het rabat - aan de buitenzijde om inwatering tengevolge van capillaire werking te voorkomen en een goede afwatering te bevor deren. Door de groef en messing (sommige timmerlieden spreken ook wel van "ploeg en mes") passen de delen in elkaar en ontstaat een vlakke binnenzijde. Deze rabat-constructie is waarschijnlijk ontstaan uit de Zweedse constructie van getrapte weeg, welke met een

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1990 | | pagina 6