GEPOTOEKSELD OF GETRAPTE WEEG? Voor de leek lijkt het bovenstaande wartaal. Voor de bouwkundigen zou dit gesneden koek moeten zijn. Dat is echter niet altijd het geval. Menige bouwkundige ge bruikt namelijk bovenvermelde aanduidingen niet juist. Beide benamingen hebben met de houtbouw te maken en wel met de houten beschieting van een houten frame, voor een schuur of een huis. Veel voorbeelden van met name de getrapte weeg zijn in onze dorpen terug te vin den. Ze worden ook steeds aangewezen tijdens onze zo meravondwandelingen door De Rijp. Mede daar om en omdat in onze om geving deze manier van aanbrengen van houten buitenbekleding nog steeds wordt toegepast, vind ik het leuk hierover eens iets te vertellen. Gepotdekseld Op de technische school., destijds ambachtsschool, werd mij geleerd dat "potdekselen" inhield het horizontaal en dakpans- wijze aanbrengen van houten delen. Nadat ik bij aannemer Dirk de Jongh te Graft als timmerman was aan genomen. leerde hij mij echter iets anders. De mening die hij er terzake op na hield, klonk mijns inziens veel logischer. Die heb ik daarna dan ook als enig juiste aanvaard. Het potdekselen hield voleens hem in dat zgn, schaaldeien om en om vertikaal in twee lagen werden aangebracht, zoals aangegeven op de tekening, hiernaast. "Schaaldeien" zijn de houten delen van de gezaagde stam welke nog overblijfselen vertonen van de stamronding. WANDFRAGKENT GEPOTDEKSELD

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1990 | | pagina 4