lijkse gezellige avond in café "De Jonge Ruiter" te Grootschermer. Voorafgaande aan dit gezellig samen zijn vroeg voorzitter Jan Blaauw de aandacht voor de grootscheepse re organisatie. De afdeling "Schermer- eiilant" zou nameliik moeten opgaan in groter verband, tesamen met een aantal andere afdelingen rondom Alk maar. De aanwezige leden gingen hierm" unaniem akkoord. Voorzitter Blaauw memoreerde dat de afdeling gedurende 140 jaar haar werkzaamheden heeft verricht in het belang van de boeren op het vroegere Schermereiland. Een korte terugblik. De afdeling werd in 1850 ongericht door Jakob Blaauw. die toen net was afgestudeerd als veearts.Van zijn hand is een brief bewaard gebleven uit 1897, waarin hij verslag doet van zijn bemoeienissen met "zijn" afdeling. Die begon in 1850 met 15 leden. Dat aantal liep spoedig op tot 45, maar daalde ook weer snel. want bij het 10-jarig bestaan waren er nog maar 18 leden. Het bleef sterk schom melen, zodat eenmaal zelfs 108 leden stonden genoteerd. Maar in 1897, het jaar van Jakob' s brief aan het hoofdbe stuur. waren er nog maar 27. Jakob Blaauw vertelt verder dat hij in 1897, 74 jaar oud, nog steeds le secretaris van de afdeling is en het enig overgebleven lid sinds de oprichting. Hij ontplooide allerlei activiteiten, zoals het houden van lezingen, het doen van natuurkundige proeven en eens schreef hii een prijsvraag uit voor het samenstellen van w Sr tJ o een herbarium. Doel van zo' n herbarium, was planten die in het werkgebied van de afdeling voo^kwa men te leren herkennen en aan de hand daarvan de kwaliteit van de grond - en dus ook de grondprijs - te kunnen bepalen. Een streven, wat raakt aan de ideële opzet van de Maatschappij, het op hoger plan brengen van de boerenstand. We herkennen er Jakob Blaauw's boerenidealisme in en dat zit ook wel in zijn lange staat van dienst. Het is echter niet alleen .lakob Blaauw geweest, die de afdeling Schermereijlant lang heeft gediend. Met name ook Piet Schermerhorn heeft er zijn steentie aan bijgedragen. Hij was afdelingssecretaris van 1927 tot 1968 en stimuleer-

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1990 | | pagina 17