bereikbaar was. Ondergetekende zag, als scholier van de Vinckhuysen- school, het vliegtuig en even later de man aan de para chute naar beneden komen, vanaf een plek vlak achter de school en slechts een paar minuten voordat meester Slootmaker ons, scholieren, naar binnen floot aan het einde van het middaguur. Vandaar dat ik me het tijdstip tamelijk precies kan herinneren. Iemand die hetzelfde van De Rijp uit zag gebeuren en heel snel ter plaatse was, was Freek Woestenburg. Freek: "Ik stond op het slootje bij de woning waar nu de weduwe van Cas Sombroek woont. Ik had net de schaatsen ondergebonden. Wijlen broer Jan was er ook bij en mis schien ook mijn jongere broer Gerrit. In elk geval, wij meteen er op af. En - dat zal ik nooit vergeten - ook Aafie Timmer. Die was hoogzwanger. Ze liep op pantof fels op het ijs en schuifelde, met haar dikke buik, ook naar het vliegtuigwrak. Toen we aankwamen rookte en brandde het nog. Brokstukken van één van de motoren lagen op het ijs, of eigenlijk half er in gezakt, want ze waren natuurlijk heet geweest toen ze er op terechtkwa men. Kort nadat we er waren aangekomen, kwam Jo de Jongh met de piloot aanlopen. Het land van Jo de Jongh lag ongeveer waar nu de proviciale weg loopt. Het vliegtuig was neergekomen op het land van Siem Vleerlaag. Hij noemde dat land indertijd "Schoen". Zo heette de vori ge eigenaar, die woonde in de boerderij waar nu Jan Blokdijk woont. Al gauw kwamen er meer nieuwsgierigen. Souvenir jager s konden hun hart ophalen, want er lagen brokstukken ge noeg voor het oprapen. Onder andere stukjes aluminium pijp. Die waren bijzonder gewild. Ze hadden een door snee van "ringwijdte Ik heb er zelf ook verscheidene ringen van gemaakt. Met hartjes er in en zo, maar ik ben ze allemaal kwijt. Toch moeten er volgens mij er gens in De Rijp nog wel van die ringetjes bewaard zijn gebleven. Naderhand is een deel van het vliegtuigwrak geborgen. Onder anderen is Dirk Tol, de sigarenwinkelier, er bij werkzaam geweest. Ik kan mij herinneren dat op de wal aan het Westeinde, bij de Bondsspaarbank, de brokken werden verzameld en ik heb gezien dat er althans één

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1989 | | pagina 9