MERCKWAERDIGHEDEN 5 Deze keer wil ik uw aandacht vestigen op een paar merk waardigheden die niet meteen opvallen, maar toch waard zijn om te vertellen. Ik heb mij nog al eens afgevraagd, hoe het toch komt dat cr zoveel verschillende maatvoering is in de oude houten huizen van De Rijp en omgeving. Dan is er één ding dat opvalt: de verschillen in afstand tussen de opstaande juk ken waaruit het skelet van deze huizen is opgebouwd. Soms tref je in één huis wel vier of vijf verschillende af standen aan. Van de maat 120 tot wel 180 cm en allerlei maten daartussenin. Dit heeft te maken met de lengte van de voorradige plan ken. Het was "zonde", daar stukken af te zagen. Ook in de breedte liet men vaak het bredere worteleind ook breed, zodat er taps toelopende planken voorkomen. Alsof dat nog niet genoeg was, schaafde men in beide zijden ervan een groef, waar dan een losse lat - "veer" genaamd - werd ingelaten. Dit bespaarde niet alleen hout, maar de zolder werd ook meteen meer tochtvrij en stof- dicht. Over besparen gesproken. Ik wijs mensen wel eens op een zeer merkwaardige overbouw, zoals die in Oxford in Engeland en in Colmar in Frankrijk zo mooi is te zien aan middeleeuwse huizen. Bij ons in De Rijp is zo' n overbouw te zien als men omhoog kijkt in de steeg tussen de dierenwinkel van Van Es en de winkel van de firma Van Straaten, in de Rechtestraat. Hier is een majestu euze overbouw te zien met zware balken. Het heeft wel iets van de "spiegel" van een Oostinjevaarder. Het is een prachtige manier om in het bovenhuis ruimte te creëren en toch de (voormalige) brandsteeg te laten volgens de voorschriften die destijds golden. Dan nog iets op het gebied van de bouwwijze in De Rijp. Houten huizen en dan vooral een mooie houten gevel zijn de trots van de bewoners. Dit is niet altijd zo geweest. Het was meestal dé manier om licht en goedkoop te bou wen. De grondsoort en de wijze van funderen waren oor zaak dat er niet met steen kon worden gewerkt, vanwege de zwaarte, maar ook doordat stenen erg duur waren. Die houten voor- of kopgevels, met stenen onderbouw sinds de brandvoorschriften na 1654, konden eeuwen stand

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1989 | | pagina 7