Het kerkbestuur nam de kwestie hoog op. Een huiden- zouterij aan het Langebrugspad, op zo korte afstand van de kerk, dat was een kwalijke zaak.' Het zou niet plezie- rig zijn voor de parochianen om in de te verwachten zeer onaangename stank ter kerke te moeten gaan. Na uitgebreide discussies werd besloten protest aan te tekenen tegen deze vestiging. Een request aan de gemeen te werd opgemaakt en op gezegels papier geschreven. De president nam op zich het request in eigen persoon naar het raadhuis te brengen en aan de burgemeester te over handigen. Het origineel van deze brief bevindt zich nog in het oud-:archief van de gemeente De Rijp. Door de stijl van het geschrevene en de gebruikte argumenten is het voor de tegenwoordige lezer een curieus stuk: "Het Kerkbestuur van de R. C. gemeente van den H. Boni- facius te Rijp, ontvangen hebbende een schrijven van het gemeentebestuur d. d. 31 Oktober 1879, waarin wordt kennis gegeven dat door ie Heer K. Ruiter vergunning is gevraagd eene huidenzouterij op te richten geeft met verschuldigde eerbied te kennen dat, in geval bovengenoemde vergunning zal worden verleend, de Roomsch Catholyke gemeente bij de uitoefening van ha ren Godsdienst onvermijdelijk grooten hinder zal hebben ten gevolge van de walgelijke, ja ondragelijke uitdam pingen, welke eene huidenzouterij te weeg brengt; dat die hinder des te grooter is, ten eerste omdat bij de Godsdienstoefeningen in de voormiddag de Pastoor al tijd, en dikwerf ook vele gemeentenaren tegenwoordig moeten zijn zonder eenige spijs of drank genuttigd te heb ben van des nachts twaalf ure af; ten tweede, omdat die hinder dagelijks is en zelfs meer malen daags; en ten derde omdat het gebouw, waarin de huidenzouterij zal worden gevestigd, zeer bekrompen is en geen uit watering heeft en derhalve de uitdampingen des te groo ter zullen zijn; dat daarenboven groot gevaar voor de gezondheid zal ontstaan 'mdat ruim f00 menschen, dikwerf meermalen daags, gedurende minstens anderhalf uur digt bij elkan der in eene verpestte atmosfeer zullen moeten verblijven. Weshalve genoemd kerkbestuur Uw college eerbiedig

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1989 | | pagina 5