Kerkbestuur vreest milieuramp(1879) 2 De Rijp was van ouds al min of meer berucht om de wei nig aantrekkelijke geuren die werden verspreid door leerlooierijen, walvistraan- en beenderlijmkokerijen. Op 6 februari 1779 schreef Agatha Deken, die met de dichteres Betje Wolff een huis aan de Rechtestraat be woonde, aan een relatie in Amsterdam:Wij woonen in een Land, druipende van walvischtraan, vloejende van melk en booter; dan eenige Leerbereiders hebben het hier stinkende voor ons gemaakt; hunne handen hebben putten gegraven, dezelve met lellen en vellen opgehoopt, die daarin laten rotten en dus een Lijm bereid, zonder welken uwe stad niet bestaan kan; dus doen wij onze zin tuigen geweld aan om uwe stadgenooten te verpligten; Q wat is dat groot.' Honderd jaar later, op 9 november 1879, riep pastoor Finkenflügel zijn kerkmeesters voor een onwelriekende zaak in spoedvergadering bijeen. De samenstelling van het kerkbestuur was toen nog exact volgens de regels die in 1804, toen kerk en pastorie van Noordeinde naar De Rijp verhuisden, in een contract waren vastgelegd. Aldus was één der kerkmeesters afkomstig uit De Rijp, in dit geval Willem Oldewelt van het Oosteinde; één uit Graft, te weten Piet van Langen; één van Noordeind, Jacob Bij voet uit de Mallemeer en als vierde iemand van buiten deze drie dorpen, Jan Roskam uit de Starnmeer. Zodra het gezelschap compleet was, vertelde de president, in casu de pastoor, aan zijn medebestuurderen dat een schrijven was binnengekomen van het gemeentebestuur, met de volgende inhoud: "Het Gemeentebestuur van De Rijp, voldoende aan art. 6 der wet van 2 juny 1875, Staatsblad N 95, geeft bij deze kennis aan de Roomsch Catholijke gemeen te te Rijp, als eigenares van het perceel Sectie B no. 85] dat door Klaas Ruiter, koopman en huidenzouterver gunning is gevraagd om in het huis, kadastraal bekend in Sectie B no. 767 ,een huidenzouterij op te richten. Rijp, den 31 October 1879 Het Gemeentebestuur voornoemd, T. Haitsma Muiier, burgemeester S. Appel, secretaris.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1989 | | pagina 4