LDE BUITEN PLAATS "OVERRIJP"I 14 Nadat de droogmaking van de Beemster 16 12) was vol tooid, verrezen al spoedig niet alleen boerderijen en bur gerwoningen, maar ook verscheidene voorname hofsteden, die tot buitenverblijf dienden van aanzienlijke landeige naars. Rijke Amsterdamse kooplieden en andere vooraanstande persoonlijkheden die het initiatief hadden genomen voor het bedijken, waren als regel ook grondeigenaren en als zodanig tevens hoofdingelanden van het nieuwe waterschap. De hofsteden, met hun stijlvolle tuinen en boomgaarden dienden vooral als zomerverblijf voor deze voorname fa milies, in de trant van de 17e eeuwse "buitens" langs de Vecht. Voor de gezinnen van bouwknechten en hoveniers waren er eigen appartementen. Bekend zijn vooral het door Pieter Post in 1640 gebouw de "Vredenburg" aan de Zuiderweg, gesticht door Frede- rik Alewijn en het mooie "Zwaansvliet" aan de Volgerweg. dat eeuwenlang bezit was van de familie VanOss. Twee beelden die eertijds de bakstenen poort sierden, bevinden zich sinds 1907 in de tuin van het Rijksmuseum te Amster dam. Aan de 'vVestdijk, op dijkkavel no. 62, lag het buiten "Over rijp", zoals de naam al aanduidt, recht tegenover het dorp De Rijp. De eerste eigenaar van deze kavel was Abraham Pieter Boom, koopman en banker op de Oude- zijds Achterburgwal te Amsterdam en vele malen burge meester van die s^ad, die de grond in 1612 bij loting ver kreeg. Hij verkocht in 1635 de kavel aan Joan Dorhout. Het is niet precies bekend in welk jaar "Overrijp" is ge sticht, maar op een kaart van 1644 staat de lusthof duide lijk aangegeven. In dat jaar ging het perceel in eigendom over aan de weduwe van IJsbrand Wittevoet uit Enkhuizen, die het in 1667 weer vermaakte aan Joan Sweers, ook af komstig uit de haringstad. Intussen was in het rampzalige jaar 1654 het buiten niet

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1989 | | pagina 17