12 EEN BLIK OP DE KAART De kaart op blz. 1 0 en 1 1 maakt deel uit van het werk stuk wat we hebben ingediend in het kader van "Project 1840". 't Is 'n kaart uit 1825, die ongeveer de situatie aangeeft zoals die in 1840 nog bestond in onze omgeving. Het Grafter meer was toen nog niet droog gemaakt en het landschap werd "gestoffeerd" met tientallen molens. Ook voor wat de overige bebouwing betreft is de kaart zeer gedetailleerd. Zie bijvoorbeeld de buurtschap Vink- huizen en Noordeinde met z'n touwbanen. Toch is deze kaart niet 100% betrouwbaar, gezien het feit dat op de plaats van het Heerenhuis te Spijkerboor een molentje staat afgebeeld. Afgezien van de vraag of daar echt ooit een molen heeft gestaan, het Heerenhuis staat er al sinds 1788 en daarvóór stond er ook al een "jacht- en polder huis". Wel juist is dat er omstreeks 1825 een vlotbrug heeft gelegen, evenals bij de zaagmolen nabij West-Graft- dijk. De Rijper industriemolens in de Oostervennen, langs de Beemster ringvaart ontbreken. Ze staan wel op de kaart uit 1644 op blz. 15. Nu we toch aan het vergelijken zijn, is het ook aardig het kaartje in de vorige "Chronyke" er bij te nemen (blz. 7) om bijvoorbeeld te constateren dat daarop 2 molens aan de Glopdijk zijn getekend. Die aan de westkant zal de wa termolen van de Sapmeer zijn geweest; de ander waar schijnlijk de hennepklopper "De Eend". De aanduiding "meelmolen" op pagina 10 van deze Chronyke is waar schijnlijk niet juist. Volgens een akte uit 1840 stond "De Eend" aan de Glopdijk en dat was een hennepkloppervan o. a. Louwris Bruin en Abram Caton en nog enige parti cipanten, onder wie Jan Boon. Het betreffende molenerf is heden ten dage, als eilandje tegenover de boerderij van Klinkhamer, nog goed herkenbaar. Opmerkelijk is ook dat ten noorden van de Middelweg in de Starnmeer nog geen boerderijen stonden in 1825. Al thans niet op de kaart. En ten zuiden ervan maar 5. Dat is momenteel het dubbele. Het kaartfragment in de vorige Chronyke was uit 1856. De verschillen, ook in lettertypen, zijn maar heel ge- ring, doordat cartografen eikaars werk overnamen, soms compleet met foutjes. De originele kaarten zijn van het Hoogheemraadschap van Uitwatrende Sluizen in Kennemerland en West-Friesland. CB.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1989 | | pagina 15