'N BENAUWD HALF-ELFJE 8 mitrailleur bij was". Aldus het verhaal van Freek Woes- tenburg, van wiens schaatstochtje die middag niet veel meer terecht kwam. Toen half vier onze school in Graftdijk - eindelijk - uitging, zijn we met een flinke ploeg een eind Rijpwaarts getogen om ook bij de vliegtuigkrater te gaan kijken. Ech ter al gauw bleek het de meesten, ook ondergetekende, te ver. Ook al gelet op het gevorderde middaguur van de korte winterdag. Een paar "doorzetters" onder wie Dirk Rol en Dick de Jong (Muuszoon) konden de volgende maan dagmorgen op het schoolplein met gepaste trots het stukje vliegtuigbekleding tonen wat zij als souvenir hadden ver overd. Zelf heb ik die avond vol spanning naar het ANP zitten luisteren. Er was destijds op de vrijdagavond, VPRO - avond, een nieuwsuitzending om half acht op de ene Hilversumse zender (de VPRO-kant) en om acht uur op de andere, de NCRV-kant. Ik herinner me dat m'n hart zowat hoorbaar bonktetoen de nieuwslezer begon en pas na vele spannende minuten eindelijk mededeelde"Hedenmiddag is nabij Groft een jachtvliegtuig van de Koninklijke Luchtmacht neergestort. De inzittenden hebben zich per parachute kunnen redden". Dat was me ook wat: kwarrl er eens iets door de radio wat je zelf had gezien en nou zie "die vent" het verkeerd.' Wie had er nou ooit van "Groft" gehoord. Maar gelukkig, een half uur later, op de andere zender, zei hij netjes "Graft". Waarom niet "De Rijp"? Wel, de plek waar de G 1 terecht kwam ligt inderdaad pal zuide lijk van het bejaardentehuis, dus van Graft. Cor Booy Het ongeluk met de G1 was voor de 2e luitenant-vlieger A. van Ulsen intussen een benauwd half-elfje geweest. Hij was, met sergeant Lok als boord schutter-waarneme r, kort na 12 uur van Bergen opgestegen met de opdracht een onbekend vliegtuig op te sporen dat zich omstreeks die tijd boven Vianen bevond, en wat in noordelijke rich ting vloog. Half e'én op 4000 meter boven Vianen aangekomenzon der een vliegtuig te hebben ontdekt, werd besloten terug te keren. Het zicht was slecht Er hing een grauwe hei-

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1989 | | pagina 10