Reyer Klaas Koppen, de kaasfabriekenbouwer 13 In zijn boekje "Froweinen de raadhuizen van Graft en De Rijp" ontrukt Fred Hoek aan de vergetelheid dat Reyer Klaas Koppen te West-Graftdijk de aannemer was van de grote restauratie van het Grafter raadhuis, in 1909-1910. Deze Reyer Koppen was niet zomaar een dorpstimmer man. Oudere Graftdijkers herinneren zich ongetwijfeld dat voorheen nog met respect werd gesproken over de "kastenmakerij van Reyer Koppen". De daarmee bedoel de werkplaats stond aan de Zuiderstraat, ten noorden van de pastorie. Er tegenover, aan de andere kant van de straat, stond de zgn. Wagenboet" van Koppen. En dan was er nog de eigenlijke timmerwerf, waar nu de scheeps werf is en waar indertijd o. a. de houten pramen werden gemaakt en'^ehellingdHet pand met de zgn. gebroken kap, in de bocht van de Zuider straat, bij de scheepswerf, was de schuur van aannemer Koppen. Hij woonde er te genover (nu de woning van Taam)waar voorheen Th. van den Beidt sr. heeft gewoond. Aan, hem heeft indertijd Jan Koppen, de zoon van Reyer Klaas, zijn bedrijf ver kocht Er staan in West-Graftdijk nog diverse panden die door "Reyer Klaas Koppen en Zoon" zijn gebouwd. Onder meer het pand Zuiderstraat 33, de voormalige bakkerij met woonhuis van wijlen Jan de Haan. Ook de vroegere winkel van wijlen Jan Zondervan (nu Zuiderstraat 70) was gezet door R. K. K. Zn. evenals het pand Sluiskade 14 (de woning van eertijds Janus Tuinzaad). Maar, zekere mate van "onsterfelijkheid" heeft Reyer Koppen zich verworven door de bouw van diverse kaas fabriekjes in de zeer wijde omgeving. Deze Graftdijker ondernemer heeft er indertijd ook niet tegenop gezien, bouwwerk aan te nemen in Enkhuizen. Uni-gfely li en stand, DE RIJP. Geboren Dirk, z. v. Pieter Brouwer en van Barbera Kieft. GRAFT. Ondertrouwd Klaas Sas, 24 van Beemster en Maria, Anna Klinken berg, 23 j- Jozeph Smit, 31 J. en Clazina Schouten, 27 j. van Zwaag. Getiouwd Dirk Brouwer en Petronella de Ruiter van Jtsp. Cortells Nap van Akersloot en Sijtje Brouwer. Uit De Rijper Courant juni 1922

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1989 | | pagina 15