eens in de vier jaar, bij toerbeurt met de andere schouten op het Schermereiland, dijkgraaf en secretaris van de Ei landspolder. De door geldgebrek geplaagde Staten be sloten begin 18e eeuw alle ambachtsheerlijkheden in het noorden van Hol land te verkopen. Een privé-persoon kon dus de heerlijke rechten op De Rijp aankopen en de schout en vroedschap pen gaan benoemen. Zoiets was bij rijke regentenfamilies wel in trek, omdat er aan een ambachtsheerlijkheid vaak een mooie titel was verbonden. Ook kwam het wel voor dat een stad één of meer ambachtsheerlijkheden bezat. Die van Amstelveen tijvoorbeeld was in handen van Amsterdam. De Staten begonnen in 1728 met de eerste voorbereidingen. Er werd om een overzicht gevraagd van de bestuursinrich ting van De Rijp. Het dorpsbestuur zond een brief waarin een en ander werd opgesomd, naar Den Haag. Een jaar lang hoorde men niets meer. In augustus 1729 arriveerde echter een schrijven waarin werd aangegeven dat de schout en enige vroedschappen zich op 10 augustus in Den Haag moesten vervoegen. Hoofdpunt van bespreking aldaar zou zijn de som die het dorpsbestuur voor de aankoop van de ambachtsheerlijkheid over had. Schepenen en vroedschappen besloten f 6000 h f 7000 te bieden. De 13e keerde de commissie terug uit Den Haag. Het bod van f 6000 was als veel te laag afgeslagen. Verder had de commissie een brief meegekregen waarin de jaarlijkse op brengst van de ambachtsheerlijkheid werd opgesomd. Deze bedroeg 121 gulden en 7 stuivers, waaronder een post van 40 gulden aan "pagt van de waag", 35 gulden en 7 stuivers voor de visserij op het binnenwater en 34 gulden ambtsgeld van de schout. Schout te machtig. De vroedschappen ontdekten verder dat de beschrijving van de bestuursorganisatie, die ook in de brief was opgenomen, op diverse punten afweek van "d'oude usantie en practijcque Het belangrijkste verschil was wel dat "blijkens bij 't oc- troij van ceparatie. dedato 8 maij 1607 (scheiding Graft en De Rijp). den schout alhier. in de vergadering van schepenen en vroedschappen. noijt anders geroepen nog present geweest i6 als op de jaarlijkse verkiezinge (op Goede Vrijdag) en het keure maken". Er werd een protest naar Den Haag gestuurd waarin meteen werd vermeld dat men wel meer wilde bieden, als de zittende schout werd

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1989 | | pagina 5