19 Mevrouw Adams bleek achteraf wel wat teleurgesteld over haar nieuwe hulp, die niet de handige bieek te zijn waarop ze had gerekend op grond van de verkregen informaties. Brutaal was Maartje echter niet, maar wel behept met "een vreemde hartstocht", zoals de regenten in De Rijp werd gemeld door de heer Scheltema. Dié hartstocht be stond uit. lezen. "Vreemd verschijnsel voor iemand uit haar stand" vond hij. Weer voorschotten Verder had mevrouw Adams hem verzekerd dat Maartje's toilet veel te wensen liet en'üat haar verdiensten niet zó waren dat zij spoedig knapper voor de dag zou kunnen ko men, daar zij nu reeds met voorschot geholpen had". Inmiddels was er ook weer een briefje van Maartje zelf aan de regenten: "Hooggeachte Heeren. Met dezen ben ik u vriendelijk dank baar voor t geld voor een paar laarzen aan Mevrouw Hoogenraad toegezonden. Het spijt mij verschrikkelijk dat u het zoo kwalijk heeft genomen om buiten u weten een dienst te zoeken. Ik hoop dat ik het u in veel dingen vergoe den kan en vergoeden mag. Ik hoop dat deze dienst ten besten voor mij zal wezen, daar ik hier meer werken moet dan met de kinderen spelen. Nu Heeren meer weet ik niet te schrijven als een verzoek wil ik u nog doen en dat is of u het mij svp vergeven wil hetgeen ik u berokkend heb en zal trachten om alles weer goed te maken hetgeen verloren is gegaan en dat ik op dat verzoek svp antwoord zal krij gen. Na dezen noem ik mij Uw dienstwillige dienaresse M Bos. Zweetvoeten. Alle goede voornemens ten spijt, ging het niet goed met Maartje in haar nieuwe dienstbetrekking, met gevolg d">t er op 1 1 oktober al een brief via de heer Scheltema naar De Rijp ging, met de mededeling van de heer Adams en echtgenote dat Maartje de dienst was opgezegd. En wel met redenen omkleed; "Zij is zeer langzaam om niet te zeggen traag in haar doen, verre van zindelijk, en schijnt daarbij een kwaal te bezitten welke verre van aangenaam is, namelijk Zweetvoeten. Onwillig is zij echter niet", aldus de heer Adams, wiens briefpapier behalve met zijn fraai handschrift is gesierd met een deftig monogram. En tja, daar vallen Rijper zweetvoeten natuurlijk wel bij uit de toon.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1989 | | pagina 21