18 Mei te houden. "Overigens hoop ik dat de Heere mij ver stand en wijsheid geven mag om met tact met haar te han delen", verzucht zij verder in de brief. Daarin worden we ook gewaar wat Maartje verdient in haar dienst: f 11, 25 per 3 maanden. "En aan verval (fooi) had zij dit kwartaal f 5, 10 en al dat geld was zij reeds schuldig aan verschotten. Ik gaf haar in de zak 35 cents omdat ik het niet goed vind haar geheel zonder cent te laten en zoo is het geregeld met elk kwartaal gegaan", al dus mevrouw Hoogenraad. Op 21 juli van het volgend jaar, 1888, bericht zij aan de heer Visser en de heren regenten van het Rijper weeshuis dat het haar is gelukt Maartje Bos in een andere betrek king te krijgen, in Den Haag. Tegelijkertijd vraagt zij de regenten Maartje nog eens te vermanen, omdat in haar nieuwe betrekking'Vooral netheid wordt gevorderd". "Als zij haar goede dagen heeft gaat het wel, maar ik ver zeker u, dat zij weken heeft dat zij niets wil uitvoeren en als ik dan vermeen, dat zij met de werkzaamheden klaar kan zijn heeft zij niets gedaan en zit leeg of te lezen". Laarzen s. v. p. Maartje voegt er zelf nog een briefje aan toe: Meheer met dezen heb ik u te berig dat ik een dienst heb gezocht in den Haag en gevonden heb ook. Daar ik in die dienst netter gekleed moet gaan als bij Mevrouw Hoogenraad, verzoek ik u vriendelijk of u mij svp eens wilt helpen aan een paar laarzen daar ik Zondags niet op lage schoenen mag loopen. Als ik het zelf doen kon zoude ik het niet vragen daar ik weet dat er in het huis nog veel kinderen zijn maar nu ik niet kan zal ik mijn stoute schoe nen eens aantrekken. Nu Meheer nieuws weet ik niet te schrijven. Zyt nu gegroet van mij Uw dienstwillegen Die naresse M. Bos Ik hoop dat u mij dezen week svp terug schrijft want ik ga met Augustus naar mijn dienst. Maartje kwam in dienst bij de heer K. J. Adams, gepen sioneerd officier van administratie bij de Marine, Riouw- straat 43 in Den Haag, blijkt verder uit de correspondentie van mevrouw Hoogenraad. Zij had voor Maartje' s vertrek nog de verlangde laarzen voor haar gekocht, waarvan de kwitantie aan weesvader J. Visser werd toegestuurd.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1989 | | pagina 20