12 benevens derzelven erven, staande en gelegen te Graft, aan de Hoogezij van den Dam, belend met t Waagpad ten noorden en (over de bij eerstgemeld Huis behoorende en ten zuiden daarvan langs gaande Gang) met t door Arian Louwen gekogte Huis en Erve, getekend no 32 ten zuiden". Het ging hier dus om de verkoop van t Moriaanshoofd wat gestaan heeft aan de Dam, pal naast het door Jan Blaauw bedoelde perceel ten noorden van het Waagpad. De herberg 1 t Moriaanshoofd heeft gestaan schuin tegen over het raadhuis, en recht tegenover de Grafter kerk, Verkoop Voor de volledigheid: herberg t Moriaanshoofd werd op 4 april 18 16, blijkens de door C. Mol verstrekte akte, verkocht door dagloner en hekelaar Jan Pel, wonende te Graft en gehuwd met Grietje Cornelisd. Groot (zij was de eigenaresse, maar ze was in gemeenschap van goederen getrouwd met Jan Pel) aan Cornelis Woestenburg, land bouwer te Graft. Als getuigen bij de verkoop traden op Arian Louwen en Jan Heines (hij ondertekent met Heinis) beiden landbouwers te Graft. Een en ander geschiedde ten overstaan van notaris Cornelis Blaauw. Geen koffiehuis meer Ook in deze eeuw is het pand een aantal keren van eige naar veranderd. Het had eertijds de adres-aanduiding Dam 12, aldus wederom Jan Blaauw, die op nadere infor matie uitging. Cees Roelofsen, de vader van de huidige bewoners Piet en Henk-, kocht het in 1920 van Jacob Jantjes. Deze had het in 1904 gekocht van Volkert Visser, kastelein en smid te Graft. Deze Vok Visser had 't in 1901 bij veiling ge kocht. Het fungeerde toen nog ais herberg en koffiehuis. Hij verkocht het dus drie jaar later en liet de volgende bepaling in het koopcontract opnemen: "In het voorschreven perceel mag geen herberg of koffie huis worden gevestigd en ingericht, op verbeurte eener boete van duizend gulden ten behoeve van den verkoper". Vok Visser was namelijk al kastelein in "Het Wapen van Graft" en zag door de voormelde transactie zijn kans om concurrenten vlak naast zijn deur te weren. Het verhaal gaat dat de bekende Rijp Arie Boots ("de Frie- sche Boer") nog in het etablissement gedanst heeft.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1989 | | pagina 14