WAAR WAS DE DAM IN GRAFT? 10 In de vorige "Chronyke" was de vraag aan de orde, naar aanleiding van een feestoptocht door Graft en De Rijp in 1923, waar De Dam in Graft was. Diezelfde Dam werd trouwens ook genoemd in het artikel over de familie Molenkamp, in het zelfde nummer, blz. 5. Naar aanleiding van de vraag schreef Jan Blaauw van Noordeinde het volgende: "Een Dam is volgens het Middelnederlands handwoorden boek van Verdam een'Uijk, wal, verhoogd voetpad langs het water, pad, erf, werf of grondgebied". Dat omvat dus vele mogelijkheden. Maar, volgens mij is (was) de Dam te Graft het plein(tje) ten zuiden van het raadhuis. Het diende volgens mij als dam in de periode waarin al leen het oostelijk deel van het Schermereylant door een dijk of kade was omgeven. In die tijd waren er nog geen molens om het overtollige (regen)water weg te malen. Men was aangewezen op de methode, door middel van dammen en openingen ("slusen") het land droog te houden. Dat heeft zo honderden jaren geduurd. De eerste watermolens kwa men pas na 1500 op het Schermereiland. De benaming Dam werd in Graft echter ook gebruikt als straatnaam, voor de huizen rondom het raadhuis. Zo was de adressering van A. van Petten voorheen Dam 16. Dat is later veranderd in Dorpsstraat en tegenwoordig heet het er Raadhuisstraat. Ook de vader van Dirk Gras- boer, die in een buurtje woonde achter de huidige woning van Van Alten (Raadhuisstraat 18), woonde volgens Dirk aan de Dam. De situatie-omschrijving zoals vermeld in de vorige Chro nyke blz. 5 is eveneens nogmaals het vermelden waard: "Een oud, bijna onbewoonbaar huis met deszelfs erve en grond, getekend no. 27, staande en gelegen aan de Hooge- zij van den Dam te Graft, belend met Jan Eitjes ten noorden, 1 t Waagpad ten zuiden en de Waag ten westen, hebbende een vrije gang en wal benoorden de Waag". Tot zover het schrijven van Jan Blaauw. 'Het Moriaanshoofd Cees Mol te Graft deed ons een fotokopie toekomen van een akte van verkoop, dd. 4 april 1816, van "een huis, zijnde de herberg genaamd 1 t Moriaanshoofd, getekend no 31 met annex? stalling en Hooyberg, getekend no 30,

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1989 | | pagina 12