8 in het vorige artikeltje al duidelijk maakte. Tijdens de oorlogsjaren 40-' 45 maakte het woord "Mof fen" deel uit van de welhaast dagelijkse woordenschat. Ou dere en speciaal de wat ouderwetse mensen plachten ech ter ook toen wel te spreken van "de poepen" in plaats van "de moffen". Zo herinner ik me een vertelling van een zekere Gert de Haan, grootvader van de echtgenote van de musicus Gerbrand Hop, over een militaire (Duitse) oefening in de omgeving van Bergen. Opa De Haan ver telde daarover"Gert Hop zei, het was tussen Alkmaar en Bergen één en al poep". Na de Slag om Stalingrad en de Slag bij El Alamein, die een ommekeer in de oorlogsvoering en het oorlogsver loop betekenden, ontstond het mopje: "Weet je wat PTT betekent "Prettige Tijden Tegenwoordig: Poepen Trekken Terug". Waarmee dus wederom de Duitsers als "Poepen" werden aangeduid. In diezelfde oorlogsjaren kende ik een oude baas in West- Graftdijk, een zekere Dekker (de vader van de weduwe Veis, aan de Sluisbuurt), die in het bezit was van een ko peren tabaksdoos, waarin, op de binnenkant van het dek sel, een rijmpje was gegraveerd waarin zowel het woord "poep" als "mof" werd gebruikt. In dit geval als duidelijk anti-Duits scheldwoord. Gezien de leeftijd van de oude heer Dekker destijds, in 1944-45, en gelet op het feit dat de bedoelde tabaksdoos een erfstuk was van zijn groot vader, moet het scheld- of schimprijm al heel oud zijn geweest. Niettemin werden de eerste vier regels in de eerste oorlogsjaren van 40-'45 regelmatig door Radio Oranje gebezigd. Het bedoelde rijmpje luidde: Als de mof is arm en kaal Spreekt hij zeer bescheiden taal. Maar komt hij in wat beter' staat, Dan doet hij alle mensen kwaad. O mof, o poep, o vuil gebroed, Dat helle kweekt en duiv'len voedt'. Daarmee zijn we dan wel ver van de poepen- of poppen kraam afgedwaald. Is er onder de lezers misschien ie mand die van dat thema nog een andere variant kent dan de hierboven genoemde? De redactie ontvangt het graag van U, ter publikatie in de volgende Chronyke. Cor Booy

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1989 | | pagina 10