De Molenkampen van Oost In de "Chronyke" nr. 3 van 1988 schreef ik over mijn grootmoeder en haar vader. Hun naam was Molenkamp. De nazaten van deze familie waren voor een groot deel woon achtig in deze omgeving. Bij mijn genealogisch onderzoek naar mijn voorouders bleken de Molenkampen oorspronke lijk afkomstig te zijn van Lingen in West-Duitsland. In de kerkelijke archieven aldaar komt het eerste geboorte-, huwelijk en sterfgeval voor in respectievelijk 1644, 1634 en 1641. De gang uit het land van de oosterburen naar Oosterbuurt (Oost-Graftdijk) leek mij een boeiend onder werp. Vele families, ook uit onze dorpen (Nibbering, Beu- mer, Deckwitz, Eyk, Duinmaijer, Maschhaupt, Meijer, enz. vinden in Duitsland hun oorsprong. Het artikel is vervlochten in een rechts streeks stamreeks tot mijn grootmoeder. Naast onderzoek in diverse archie ven vormden onderstaande bronnen mede dit artikel: -"Die Hollandsg&ngerdoor dr. Johannes Tack; -"Die Abwanderung aus Lingen" door Theodor Penners; -"Das Burgerbuch der Stadt Lingen" door dr. Hermann Schröter; -"Bevolking en taal van Amsterdam in het verleden" door prof. dr. J. G. van Dillen en dr. Jo Daan; - "Duitse immigratie in de Nederlanden" door ir. Wilco Meijer Cluwen; - "Het Noorderkwartier" door prof. A. M. van der Woude en andere in dit artikel genoemde geschriften. I Jan Hendrik Meulencamp of Mollencamp werd in 1720 door mgr. J. A. Cock op de lijst van burgers van de stad Lingen ingedeeld onder "Tagelöhner und aller- hand ganz geringe Leute, die von ihrer taglichen Arbeit leb en". Hij had toen samen met Margaretha Smith uit Loone twee kinderen, onder wie Henric (zie II). Margaretha betaalde op 5 juni 1710 het burgerrecht van de stad Lingen. Het burgerrecht moest door alle nieuwe inwoners "gewon nen" worden. Door een verordening van stadhouder Willem III, dd. 16 juli 1693, werden protestanten van betaling vrijgesteld. Katholieke vrouwen betaalden aan het eind van de 17e eeuw 7 gulden en 10 stuivers en de mannen 30 gul-

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1989 | | pagina 4