16 "By ieder Huis zal een Brand-Emmer moeten zyn. Ook zullen de Brand-Gereedschappen tot elk I-'uis b^hoorende. ten allen tyde voor of by de Hand moeten zyn. Hy, wiens Brand-Gereedschap niet is volgens het Register of Quohier, verbeurt voer ieder stuk Tien Stuivers". "Geen Molenaar zal vermogen van den Mo.en, of het Erf van denzelven, af te gaan, 't zy tot schoften, middag hou den of tot iets anders; zonder een der Roeden met een ge noegzaam voldoenend Touw te hebben vastgemaakt; en naar de gesteldheid van het Weder, zoveel zeils te hebben opge rold, dat daardoor niet geacht kan worden gevaar te zyn dat de Molen door den Vang zal loopen. Boete Vvf en Twin tig Guldens". (vervolg op pag 17) EEN MOEILIJK WOORD IN DE RECHTESTRAAT In de "Chronyke" van december jl. stond op pagina 16 een foto van het kantoor van de Rijksontvangerin de Rechte- straat. Oudere Rijpers herinneren zich wellicht dat aan het pand een bordje was bevestigd waarop stond: "Kantoor rijksontvanger invoerrechten en accijnsen". "Accijnsen" behoorde tot de moeilijke woorden, tijdens "dictee" op school. En steevast was aan dat woord de vraag van meester gekoppeld, waar in De Rijp dat woord stond te lezen. Dat wil zeggen, vóór 1933, want op 31 december 1932 vermeldde de Rijper Courant: Woensdag was bij inschrij ving gelegenheid gegeven om aan het registratiekantoor te Purme- rend inschrijvingsbiljetten in te leveren door liefhebbers naar het heerenhuis met overtuin, staande in de Rechtestraat, eigen van het Rijk en voorheen bewoond door den Rijksontvanger. Slechts één inschrijvingsbiljet bleek te zijn ingekomen; dus al heel weinig liefhebberij. Het komt ons voor, dat wan neer de gebruikelijke wijze van openbaren verkoop, door bemid deling van den notaris alhier wa re gevolgd er heel wat meer ge gadigden zouden blijken te zijn geweest, die óf om „de plok" öf om privé-redenen hieraan wel een behoorlijk bod hadden ge waagd. Bij deze hier ongebrui kelijke methode van verkoop zal men zeker nooit aan de waarde toekomen. Daar de toewijzing nog wel een paar weken zal duren laten we mededeeling over de nadere bestemming die aan dit heeren huis zal gegeven worden tot la ter wachten.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1989 | | pagina 18