Voorkomen is beter dan blussen. 14 DE VROEDSCHAP KOOPT TWEE SPUITEN. Toen omstreeks 16 91 de vroedschap van De Rijp besloot twee brandspuiten van sinjeur Jan van der Heyden te Am sterdam te kopen, ging dat niet zomaar vanzelf. Eerst gingen secretaris mr. Bek en een van de schepenen op onderzoek uit, naar Wormerveer, Zaandam en uiteinde lijk naar Amsterdam. Pas na hun terugkeer en uitgebracht verslag der bevindingen, kon de vroedschap met de aan schaf akkoord gaan. Hoewel. niet allem^fl waren de le den ervoor. U kunt dat zelf gaan zien en horen als op 21, 22 en 23 april a. s. die vroedschap uit de vergetelheid blijkt te zijn te ruggeroepen om de betreffende beraadslaging nog eens over te doen. Uiteraard in het raadhuis van De Rijp, waar dan tegelijkertijd nog meer historische zaken, vermengd met wat fantasie, bij wijze van toneelspel worden gepre senteerd in "Het levende Raadhuis"- De drie uitvoeringen, op vrijdagavond, zaterdagmiddag en zondagmiddag zullen per keer aan ongeveer 90 bezoekers plaats bieden, gelijkelijk verdeeld over De Waag, de raad zaal en de raadhuiszolder. In "De Uitkomst" zult U nog na der kunnen vernemen waar toegangskaarten verkrijgbaar zullen zijn en hoeveel ze kosten. door J. Pielage. Op 7 januari van dit jaar werden we er weer eens met de neus op gedrukt en wel tijdens de nieuwjaarsreceptie in de sporthal. Het "N. O. S. -journaal" bracht een reporta ge uit van de desastreuze brand, die de nacht tevoren in De Rijp woedde. De klok was voor deze gelegenheid 335 jaar terug gezet. Een uitgebreide beschrijving van "den verschrikkelyken en zeltzamen brant, welks gelyken weinig gehoort of ge zien is", is - evenals het Kleyn Chronykje van Graft en De Rijp - als toevoegsel opgenomen in de latere drukken van Leeghwater' s Haarlemmermeerboek. Minder bekend is het ooggetuige-ver slag van schepen Willem Cornelisz. Beek. Geïnteresseerden kunnen het vinden in "Hondenwa gens Stapvoets" van Herman Meddens. Dat men door de catastrofe die geschokt was, laat zich begrijpen. Daags na de brand hebben schepenen en vroed-

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1989 | | pagina 16