Hoe zag 't er 150 jaar geleden uit in Graft en De Rijp Project 1840 - Wie doet er mee? 1 Hoe zag het er uit in Graft en De Rijp en in Noordeinde, Oost- en West-Graftdijk in het jaar 1840? Die vraag is actueel geworden nu van de zijde van de Cul turele Raad Noord-Holland voorbereidingen worden getrof fen voor de herdenking, in 1990, dat in 1840 Noord- en Zuid-Holland elk afzonderlijk een bestuurlijk zelfstandige provincie werden. De voorbereidingen van de Culturele Raad bestaan onder meer hieruit dat oudheidkundige verenigingen in de provin cie zijn uitgenodigd mee te werken aan een gedenkboek, waarin wordt beschreven hoe Noord-Holland met zijn ste den en dorpen er toen uitzag, welke middelen van bestaan men in die plaatsen aantrof, welke mogelijkheden van on derwijs, hoe de wegen en straten er uit zagen; hoe het was gesteld met de volksgezondheid ter plaatse enz. enz. Ook in Zuid-Holland gaat men een dergelijk omvangrijk in- ventarisatiewerk verrichten. HIERNAAST en op de binnenkant van de omslag achter afzijde de laatste twee reprodukties van het feestprogramma uit 1874, ter gelegenheid van het 25-jarig regeringsjubileum van koning Willem III. Ook nu geldt weer dat er bekende namen in voorkomen, maar ook familie namen die niet meer in Graft en De Rijp voorkomen. Een inmiddels welbekende naam is die van de schrijver van de "historische schetsen", Jakob Blaauw Az. dezelfde die het voormalige Doopsgezinde Weeshuis aan de Tuingracht van de barometer heeft doen voorzien. We zien hier dat hij niet alleen de teksten voor de histori sche schetsen maakte, maar ook die vöor de toespraken tot besluit van de feestelijkheden. Een merkwaardigheid is dat de heren die rollen in de schet sen vervulden als "lid" worden gekwalificeerd, maar dat dames met "Mej. worden aangeduid, ook als ze getrouwd waren, zoals van "mej" G. Kieft van der Roest mag worden verondersteld en van haar sexegenote A. Pauw Schoorl.

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1988 | | pagina 3