20 het lichtgroen bijbè orende pet in dito kleur was ver vangen, kwam in de vaka tietijd - die had je toen ook al - dikke Hottentot een paar maal ter afwisseling. In Oost- en West-Graf tdijk liep Dirk Kool zijn dagelijkse route. En wel tweemaal, want in de dorpen werd toen nog tweemaal daags de post besteld. Klaas Koomen, in het dagelijks leven kleine veehouder en kippenboer, fungeerde er af en toe als hulpbesteller. Een zelfde functie vervulde Dirk Middelveld later bij ons, Starnmeerders. West-Graftdijk had z'n eigen postkantoor. Nou ja, hulp- jostkantoor, met een echt loketje waar mevrouw Kool ach- ;er plaats nam als ze hoorde dat er "volk" was. Of Dirk-zelf sat er, buiten zijn bestel-uren. Er stond, meen ik, wel jrgens een officieel bedrukt wit-maar-vergeeld karton, met de openstellingsuren. Maar of daar echt de hand aan werd gehouden Ik weet wel dat je in West-Graftdijk ook postzegels kon ko- jen bij vrouw Stam. Die kostten een cent duurder dan de aangegeven waarde, want "ik loop niet voor niks naar het postkantoor, jongeheer", zei vrouw Stam toen ik op haar prijs wilde afdingen. In de Starnmeer hadden we geen postkantoor. Maar wel een afhaaladres op zondag, want in de jaren van mijn jongens- kiel werd ook op zondagen post bezorgd. Die werd dan af geleverd in de kaasfabriek "De Ceres", zolang Derk Ter beek (de vader van ons huidige PvdA-raadslid) daar nog resideerde als kaasmaker. Toen de familie Terbeek ver huisde naar Utrecht en dientengevolge de kaasfabriek werd opgeheven, in 1935 meen ik, werd huize Rol - mijn buurman- het afhaaladres op de zondagmorgens. In "het achterom" van de boerderij werden dan per adres de kranten en ande re poststukken uitgestald op het triplex deksel van een gro te veevoer-voorraadkist, tijdens de stalperiode en s zo mers op een oude tafel die er s winters speciaal voor werd bewaard op de hooizolder. Nog tijdens de oorlogsjaren vond de zondagse postbestelling plaats. Dan was het in de stal van buurman Rol een half uurtje gezellig "beurzen". Het tarief voor de brief van maxi maal 20 gram was toen al opgetrokken naar 7\ cent. Maar postzegels van 1en meer behoorden voor ons, jongens die postzegels "spaarden", ook toen nog tot de "zeldzame". Cor Booy

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 1988 | | pagina 22